Geçen seneden beri yaşanmakta olan durum. Geçtiğimiz yıl düşen satışlar bu sene de aynı şekilde devam ediyor. Aslında sıfır otomobil satışları da düşüyor ama asıl dramatik düşüş ikinci ellerde. Pazar %10 daralmış. Euro-Dolar kurunun bu kadar yükselmesi ile fiyatlar uçtu, insanlar ellerindeki arabayı bir şekilde ellerinde tutmaya karar vermelerine sebep oldu.
düşer tabi ki dediğim olaydır.
sıfır arabaların fiyatı arttıkça, bizim uyanık geçinen yüce türk milletimiz de malum sitede açtıkları yüksek fiyatlı ilanlarla arabalarını satmaya çalışmaları sonucu kimsenin, ne sıfır ne de ikinci el araba alamaması gibi bir durum yaratmalarından kaynaklanmıştır.
iyi olmuştur, herkes maymun iştahlılıktan kurtulacaktır.
sene sonunda bayiilerin hedef tutturma adına büyük kampanyalar yapmasıyla iyice ayyuka çıkan kriz.
Yükselen dolar ve araç fiyatları sebebiyle 1 2 yaşında ki araçalrın satşından kar edebilen satıcıların ölücülük yapması sonucudur. İyice yatırıma dönüşmüştür. İnsanlar 3 5 daha koyar sıfır alırım dedikçe fiyatlar daha da artmaktadır.
Araç satmak için bazı internet sitelerindeki ücretsiz ilan açabilme kolaylığı, bu kadar etmez ama bir enayi bulursam satarım diye düşünen insanların arttırdığı piyasa ile satışları düşürmüştür.
keyfe keder ilan yenilenmeyecek olmasının da katkı sağlayacağı düşüştür. tok satıcı tribine girip, bir arabadan fazladan 3000-5000 kazanma devri geride kalmalı artık bence de.

ayrıca;

(bkz: sahibinden.com'da ilan yenileme ücretinin 59 tl olması)
Pert araçların tamir edilip bebekler bebeği diye satılmasından dolayı zedelenen güvenin de katkısı olduğunu düşündüğüm düşüş. Bu ara etrafımdaki kime ne iş yapıyorsun desem 'al sat yapıyorum' diyor.
Kolay para kazanma hırsının dolaylı yolla oluşturduğu bir kayıptır. Zira otomobil artık gelişememekte olan ülkemizde yatırım aracı olarak, kar aracı olarak görülmekte hatta bazı markaların çeyrek altın haline getirmektedir.
düşer tabi. bizdeki ikinci el pazarı tam bir keriz söğüşleme yeri. araba yatırım aracı bizim memlekette binmeye almıyorki adam.

bi terfi almayın, bi zam almayın hemen yükselteyim şunun modelini. yıllardır kullandığı elinin altındaki taş gibi araba birden göze batmaya başlıyor insanın. "ama bunun start-stopu yok hocu yeaaa". devlette nasıl biliyo işini biliyo bizim milletin araba hastası olduğunu dayıyo ötv'yi sonra. çünkü almazsa ölecek bizim oğlan. ee sıfır piyasası da bitti.

al-satçı, galerici adam biliyo işini. sorsan "valla açız kardeşlik". adi kuş serisi hala yollarda niye? trameri yoksa zaten araba müzelik. ekstrası var,deri döşeme, cibiyel ses sistemi vs. oldumuydu neredeyse sıfır fiyatı. enayi bol nasıl olsa. satış rakamları düşse de bu vergiler varken reno symbol 100bini bile görür abi. hadi hayırlı traşlar.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri