Geçen seneden beri yaşanmakta olan durum. Geçtiğimiz yıl düşen satışlar bu sene de aynı şekilde devam ediyor. Aslında sıfır otomobil satışları da düşüyor ama asıl dramatik düşüş ikinci ellerde. Pazar %10 daralmış. Euro-Dolar kurunun bu kadar yükselmesi ile fiyatlar uçtu, insanlar ellerindeki arabayı bir şekilde ellerinde tutmaya karar vermelerine sebep oldu.
düşer tabi ki dediğim olaydır.
sıfır arabaların fiyatı arttıkça, bizim uyanık geçinen yüce türk milletimiz de malum sitede açtıkları yüksek fiyatlı ilanlarla arabalarını satmaya çalışmaları sonucu kimsenin, ne sıfır ne de ikinci el araba alamaması gibi bir durum yaratmalarından kaynaklanmıştır.
iyi olmuştur, herkes maymun iştahlılıktan kurtulacaktır.
sene sonunda bayiilerin hedef tutturma adına büyük kampanyalar yapmasıyla iyice ayyuka çıkan kriz.
Yükselen dolar ve araç fiyatları sebebiyle 1 2 yaşında ki araçalrın satşından kar edebilen satıcıların ölücülük yapması sonucudur. İyice yatırıma dönüşmüştür. İnsanlar 3 5 daha koyar sıfır alırım dedikçe fiyatlar daha da artmaktadır.
Araç satmak için bazı internet sitelerindeki ücretsiz ilan açabilme kolaylığı, bu kadar etmez ama bir enayi bulursam satarım diye düşünen insanların arttırdığı piyasa ile satışları düşürmüştür.
keyfe keder ilan yenilenmeyecek olmasının da katkı sağlayacağı düşüştür. tok satıcı tribine girip, bir arabadan fazladan 3000-5000 kazanma devri geride kalmalı artık bence de.

ayrıca;

(bkz: sahibinden.com'da ilan yenileme ücretinin 59 tl olması)
Pert araçların tamir edilip bebekler bebeği diye satılmasından dolayı zedelenen güvenin de katkısı olduğunu düşündüğüm düşüş. Bu ara etrafımdaki kime ne iş yapıyorsun desem 'al sat yapıyorum' diyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri