Her geçen gün durmadan artan araba piyasasıdır, sıfır fiyatlarındaki artış yüzünden ikinci el piyasası da durmadan artan bir grafik göstermekte.

5 yıl önceki fiyatlarının hemen hemen %30 fazlasına ilanlar açılıyor. Arabalar yaşlanıyor ama kıymet kaybetmiyorlar.

Alıcı var mı? Evet var ama ilana konulan fiyatlara değil gördüğüm kadarı ile. Herkes 3-5 altına veriyor arabalarını. Böyle devam ederse zaten piyasa bir yerde patlayacak ama acaba ne zaman?
sıfır araba piyasasının alternatifidir.

sıfırını alamadığı arabayı ikinci elden alır vatandaş. peki vatandaş bu günlerde sıfır araba alabiliyor mu? bak vatandaş dedim, ülkenin vergi yükünü çeken orta direkten bahsediyorum, yani gerçek vatandaştan. işte o vatandaş ötv'lerin eşek yüküyle sırtına bindiği fiyatlar sebebiyle uçuşa geçen sıfır arabaya elini bile süremiyor.
öyle ki neredeyse showroomlarda bakmanın bile parayla olacağı hissiyle direk ikinci el pazarına yöneliyor.
bu yüzden ikinci el piyasası da artan taleplerle birlikte uçtu gitti. millet aldığı arabaya 1 yıl binip, aldığı değerin fazlasına satıyor aracını. dünyada bir ilk resmen. ev gibi rant getiren bir piyasaya dönüştü ikinci el araba piyasası.

türkiye'deki özeti budur işte.
araç sahiplerinin sıfır araba alırken ilk sıradan ilgilendiği pazar. satarken çok değer kaybına uğrar mıyım kaygısı, piyasada belli araçların tekelleşmesine sebebiyet veriyor.
piyasada tutan arabaların el değiştirdiği, tutmayan arabaların ise zar zor satıldığı otomobil pazarı.
bir önceki yıla göre %14 artış göstererek geçtiğimiz sene toplam 4 milyon 396 bin 899 adet aracın el değiştirdiği piyasadır.
tabii ki istanbul'un başını çektiği en çok satış yapılan iller listesi şu şekildedir:

istanbul - 958.817
ankara - 527.705
izmir - 252.058
bursa - 177.217
antalya - 183.000
konya - 131.245
adana - 127.795
gaziantep - 97.960
mersin - 97.883
kayseri - 89.785
Her geçen gün uçan piyasa . SAhibinden bitirdi bu piyasayı
2016 itibariyle gereksiz sismiş durumda.
tüketici sorunları derneği genel başkanı aydın ağaoğlu'nun, vatandaşların, araç alım satımlarını, kasko bedelleri üzerinden değil de noter sözleşmelerinde anlaşılan değere göre yapmaları gerektiğini bildirdiği piyasadır. aman dikkat efendim, şöyle bir uyarısı var:

--- spoiler ---
"örneğin piyasa değeri 40 bin lira olan aracınızı nakde ihtiyacınız olduğu için 35 bin liraya sattınız. aracın kasko bedeli ise 45 bin lira çıktı ve noter satış sözleşmesine de bu rakam yazıldı. satış yapıldıktan bir süre sonra alan kişi, araçta kusur olduğunu iddia ederek size dava açtı. eğer karşınızdaki kişi art niyetliyse mahkemede 'ben bu aracı 45 bin liraya aldım. ben alırken aracın kazalı olduğu söylenmedi. daha sonra araştırdığımda aracın kazalı olduğunu öğrendim. mağdur oldum ve zararımın giderilmesini istiyorum' diyebilir. bu durumda aracı satan kişi, satış esnasında kendisine ödenen parayı veya satış rakamını ispat edemezse mahkeme, noter satış sözleşmesindeki rakamı dikkate alıp ona göre karar verebilir. satıcı zaten ucuza sattığı aracının üzerine bir miktar karşı tarafa para ödemek zorunda kalabilir."
--- spoiler ---
geçtiğimiz aya göre satışlarını 5'e katlayan piyasadır. sebebi ise sıfır otomobillerdeki kampanyaların bitmesi elbette.

ipop satış ve pazarlama direktörü cevat kabataş durumu güzelce özetlemiş:
--- spoiler ---
“aralık ayı ve devam eden ocak ayında sıfır araçla ikinci el araç arasında fiyat makasının çok daralmış olması sebebiyle ikinci el araç satışlarında bir durgunluk yaşanmıştı. ancak sıfır araçlardaki kampanyaların sona ermesi ve 2016 modellerdeki fiyat artışıyla birlikte 2.el vatandaşlar için çok daha avantajlı hale geldi."
--- spoiler ---

yeni gelecek sıfır otomobil kampanyları ile yine sinek avlayacak platform.

(bkz: 2016 nisan ayındaki en uygun sıfır araba fiyatları)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri