Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.Saatte 186 km gibi muazzam bir hıza çıkmıştır.

Yer : Finlandiya Seinäjoki da bir Havaalanı
Pilot : Vesa Kivimäki (Fin)
Nokian lastik firmasının sponsorluğunda Aramid Sidewall teknojisini tanıtmak için kullanılan rekor denemesidir. Lastik yanaklarında aramid sentetik lifleri (kurşun geçirmez yelek yapımında kullanılan bir malzeme (bkz: kevlar)) kullanılarak darbelere daha dayanıklı bir profil oluşturulmuş. Böylece lastiğin yanaktan balon yapması daha kötüsü yırtılması gibi durumlar neredeyse tamamen ortadan kalkmış.(Rekor videosu da bu açıdan önemli bir reklam)

Şurada Porsche Cayenne üzerinde test edilmiş bir tanıtım videosu var. Bence bizim memleketin yolları için vazgeçilmez bir yenilik.

oha dedirten 'lastik reklamıdır'. tamam anlıyorum, viral reklamın tadı başka hiç bir şey de yok ama bu nedir arkadaş? pilota ayrı bir hayranlık besledim videoyu izlerken.
(bkz: fin)
Pilotun uyruguna baktiktan sonra izlemeye gerek bile yok dedigim rekor . Biz de arabayla buyuyoruz da bir yerde hata yapiyoruz demek ki .
nokian lastiklerinin ülkemizde rahatlıkla kullanılabileceğini göstermiş videodur.
kilitli diferansiyel sayesinde bu hıza çıkılabilmiştir, aksi durumda tüm güç boşta kalan tekerleğe aktarılacak, iki teker üzerinde iken araç hızlanamayacaktır.
finlandiyalıların motorsporlarında neden "üstün ırk" olarak lanse edildiklerinin göstergelerinden sadece bir tanesidir..
bunlar da ilginizi çekebilir