iki kapılı coupe diye tabir edilen araçların dört kapılı sedanlara kıyasla daha pahalı satılması sorunsalı. daha az kapı daha az maliyet olarak doğru orantı kurmamıza rağmen bmw, mercedes-benz gibi markaların fiyatlarına baktığımızda karşılaştığımız gerçek.

iki başlık altında değerlendirmek istiyorum. ilk neden birim maliyet fiyatı. dört kapılı modellerin iki kapılı modellere nazaran daha çok üretildiği açık. coupe araçlar az üretilir, bu da birim fiyata vurduğumuzda üretici için daha masraflı adledilir. aslında daha az parça daha ucuz demek olsa da diğer taraftaki aracı daha fazla ürettiğiniz için birim fiyatı düşer.

ikincisi pazarlama. coupe araçlar daha çekici, sportif ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. aynı özelliklere sahip bir sedana kıyasla kendinizi farklı hissedersiniz. bu hissin satış fiyatına yansımasıdır.

istisnaların mevcut olduğu da görüyoruz. özellikle uzakdoğuya ait markalarda hemen hemen aynı fiyat veya sedanların daha pahalı olduğu olabiliyor. bunu ise ilk etapta bahsettiğim birim maliyete bağlıyorum. zira bazı markalar b sütunu sorununu çözebilmek için farklı yollar deniyor ve bu maliyeti arttırabiliyor. bazı araçlarda ise sedanla aynı kalıp ile çözdüğünden ekstra bir maliyet sağlamıyor. bmw'nin coupelerindeki kapıların normalden büyük olduğunu örnekleyebiliriz.
Genellikle sedan versiyonuna göre daha gelişmiş bir süspansiyon sistemine ve fren sistemine sahip olduklarından da olabilir demek istediğim başlık. Sedan versiyonunu binek olsun diye üretirlerken tek kapılıları genellikle sportiflik için üretiyorlar, bu yüzden de fiyat artıyor..
tamamen satış politikasıyla alakalı olduğuna inandığım durum. 'bu pahalı daha güzel olmalı' anlayışı. arz-talebi tetikliyor dolayısıyla.
10 bin adet üretilen aracın birim maliyetinin bin adet üretilen araca kıyasla birim fiyata vurunca daha ucuza imal edilmesi sonucu.
seksapelitenin fiyat üzerindeki etkisi. bir nevi albeniyi de satın alıyoruz.
Yanılmıyorsam bir otomobilin aktarım organını RWD yapmak, FWD'e göre daha kolay ve düşük maliyetlidir diye biliyorum. fakat bir otomobil sırf RWD diye 30 bin tl kafadan ekleniyor. Yani albeniye para verdiğimiz su götürmez bir gerçek.
bence olaya tersten bakılarak ne kadar mantıklı olduğu görülebilir. 4 -5 kapı genelde bizim ülkemizde ihtiyaçtır. ya bunlar daha pahalı olsaydı ? :)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri