İkarus Budapeşte merkezli otobüs firmasıdır.Kuruluşu 1913 yılına kadar uzanır.Firma 1.Dünya Savaşından sonra otobüs ihalesine girdi ve 60 tane servis otobüsü üretti.1955 ve 1956 da ikarus un 620, 630 ve 631 modelleri yurt dışı satışlarını arttırdı.Bu modeller Doğu Avrupanın yanı sıra Çin , Burma ve Mısır şehirlerinde kullanılmaya başlandı.İkarus 1973 yılında dünyanın 4.büyük otobüs üreticisi oldu.Firma daha sonra çalkantılı bir döneme girdi ve sürekli el değiştirdi.1999 yılında İrisbus tarafından satın alındı.2014 yılında ise Skoda firması ile Troleybüs üretimine başladılar.

Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir gibi Türkiye'nin birçok büyük şehrinde Ikarus marka otobüsler kullanılmıştır. Türkiye'de en sık rastlanan modeller Ikarus 260 ve Ikarus 280 serisidir. Bu otobüsler belediyelerin olup sadece şehir içi çalışmaktadır. 2005-2010 yılları arasında İstanbul'da kullanılan pek çok Ikarus bakımdan geçirilerek yenilenmiştir. 2013 Ağustos ayı itibariyle tamamına yakını hurdaya ayrılmıştır.
Yıllarca bindiğimiz otobüslerin üreticisi. Malzemeden çalması, en uygun fiyatlı otobüsleri üretmesi ile beynimde yer etmiştir.
beni çocukluğuma götüren firma başlığı.
son derece konforsuz ve rezil otobüslerini yıllarca kullanmak zorunda kalmıştık. insana kendini çaresiz hissettiriyordu. hani "buna bineceğime yürürüm daha iyi" gibi. boşlinenın karşılığıdır kafamda. bu kadar boş olabilir bir otobüs anca. elimizde insan vardı, biz de öyle dolduruyorduk tıka basa.
Nurettin Sözen'in yolsuzluk iddaları arasında kaçak olarak tr'ye sokulduğuna dair iddalar vardır. hatta bu nedenle plakasız olarak yıllarca çalışmışlardır. manmotoru kullanırlar. raba marka yürüyen üzerinde giderler. donanım fakiri ve ilkel bir araç olmasından dolayı nadir arıza yapar. özellikle istanbulda geçen seneye kadar görmeniz mümkündü. (Beykoz otobüsleri ikarus tu. ) yalan olmasın bu sene karşılaşmadım.
şöyle bir yazı buldum bu arada ikarusların neden plakasız olduğunu açıklıyor.

ikaruslar neden plakasız
90'ların şehir efsaneleridir. öyle bir şehir efsanesidir ki bildiğimiz şehir efsanelerinden çok farklıdır. birçoğumuzun çocukluk anıları, körüklü otobüsle tanışmamız ve tuhaf bakışlarımızın sebebi, son derece çirkin ve gösterişsiz olmaları ve şoförlerinin şoförlük kastırmaları ile sonuçlanan yegane otobüstür. her şeye rağmen sevdik seni macar kızı. :)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri