iett'nin, yolcuların maruz kalabileceği tehlikelere karşı önlem olarak araçlara eklediği “acil durum butonu”dur.

--- spoiler ---
panik butonuna basıldığında, acil durum alarmı oluşturularak, araçtaki anlık kamera görüntüleri kontrol merkezine gönderilecek. böylelikle güvenlik güçleri de harekete geçerek anında müdahale edecek.
bir tehlike anında yolcu ve ya butona basarak sinyal verecek; gps üzerinden ilgili aracın konumuna ulaşılacak ve yardım gönderilecek. ayrıca araçlardaki iç ve dış kameralar acil durumun canlı olarak izlenmesini ve kaydedilmesini sağlayacak.
--- spoiler ---

hani önlem olarak iyi düşünülmüş de, böyle bir önlemin alınmak zorunda olması.. tek kelimeyle yazık.
eğer adam akıllı çalışırsa tacizcilerin akıllanmasını sağlayacak projedir.

ama kadının biri butona basacak da, polis istanbul trafiğinde o otobüse yetişecek de, tacizciyi enseleyecek, hey yavrum hey. bir kere kadın butona bastıktan sonra görüntülerinin anlık olarak kontrol merkezinde izlenmesinden utanacağı için basmayabilir maalesef. sonuçta başka mecralarda maruz kalınan taciz vakalarında da hep utancından susan kadınlar görüyoruz (onları suçlayamayız da).

her halükarda mantıklı bir önlem. umarım kimsenin basmasına gerek kalmaz. umarım basıldığında da polis duyarsız kalmaz.
Sadece taciz olaylarına karşı uygulanmak üzere getirilmediğini düşündüğüm proje. Evet taciz önemli bir sorun fakat ülkenin iç güvenliği gibi zaafiyetleri tartışılan bir durum var. Bu uygulama sayesinde şüphelileri erken müdahale ile teşhis etmek daha olanaklı olacaktır. Köşedeki simitçiden, otobüsün en arkasında oturan sakallı gence kadar her yerde sivil polis olduğunu biliyorsunuzdur zaten.
Benim hoşuma giden bir uygulama . Eğer bu buton bilerek bir şey yokken kullanılırsa da caydırıcı cezalar verilmeli . Tacizcilere karşı iyi , otobüsü yakmak isteyenlere karşı iyi . Ancak her sakallıyı da terörist falan sanmasınlar butona atlamasınlar
hakkındaki komik haberlerin önümüzdeki günlerde ana haber bültenlerini süsleyeceğini düşündüğüm uygulama.
İnsanlar dur butonu yerine yanlışlıkla basacak ve bazı zeki otobüs şoförleri butonu etkisiz hale getirecek. Adamlar hat numarası ve sicil numarası gözükmesin diye otobüsteki ekranlara yapmadık şey bırakmıyor buna da bi çözüm bulurlar.
balık istifi otobüslerde tacizcinin nasıl tespit edilebileceğini kavrayamadığım buton. iki adım önünü göremiyorsun, tepedeki kameralar nasıl görüntü alacak. hatta tacizci olduğu iddia edilen kişiler sırf bu görüntülerden birşey çıkamayacağı için temize bile çıkar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri