yakıtın motor içinde yanma odasında yakılması ile oluşan basıncın, piston'u hareket ettirmesi ile oluşan makinedir. isminin sebebi de yanmanın motor içerisinde oluşmasıdır.
ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren parçadır.

4 ana bölümden oluşur: emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz.
çalışma verimi %20 olan icattır.
emin olun bunu icat etmeye başlayan siz olsaydınız kesin vazgeçerdiniz. dünyanın en verimsiz icadı falan olabilir. termodinamik olayının teorik verimi %35'tir, %15'lik verim kaybı yakıtın sıkıştırılmasında, pistonların sürtünmesinde ve diğer işlemlerde harcanır.
Aslında hala ne kadar ilkel sistemlerle yaşadığımızı farkettiren alet, %20 verim nedir. Bir diğeride araçlardaki fren sistemleri, bildiğin iki sert cismi birbirine sürterek sürtünme ile yavaşlama elde ediyoruz
izleyince de pek bir şey anlamadığım ama %20 verim ile çalışıyor olması çok ilkel olduğunu gösteren parçadır. ben sadece silecek suyu koyabiliyorum.
Hepimizin hayatini değiştiren ozellikle bu sozluktekiler yani bizler icin ayrıca büyük manevi degeri olan icattir . 100 iş verdigimizi dusunursek 5 i ilk basta yanma kaybina gider 25 e yakini sogutmaya gider . 30-35 e yakini surtunme gaz degisimi ve yuksek basinc kayiplarindan gider . Elimizde 20-30 arasi bir sey kalir .

O yuzden eger birileri verimi cok yukselttim derse termodinamik bilmiyordur pek takmayin
Enerji dönüşüm makineleri adı ile de anılır.
Kurban olduğum motordur.Birkaç yıllık ömrü kalmış zaten,düşene bir de siz vurmayın.
dıştan yanmalı motorlardan en büyük farkı, yakıtın yanması veya oksitlenmesinin silindir içerisinde gerçekleşmesidir.
çalışma prensibinin temellerinin doğu roma imparatorluğu zamanlarında atıldığı, modern zamanda hâlâ kullanılan versiyonu ise 1860 yılında belçikalı etienne lenoir tarafından icat edilen motor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri