Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak yeni nesil Santa Fe modelidir.

Markanın Avrupa’daki en büyük modeli olan Santa Fe aynı zamanda teknolojik olarak da en gelişmiş modeli konumunda. Ayrıca Hyundai’ı diğer SUV üreticileriyle de rekabete soktuğu için önemli bir model olduğu söylenebilir.

Şimdilik otomobilin teknik özellikleri belli olmasa da dördüncü nesil Santa Fe’de Hyundai’ın Smart Sense adı verilen teknolojik donanımlarına yer verilecek. Bu paket altında sektörde ilk kez kullanılan arka koltuk yolcu uyarısı gibi yeniliklere ve donanımlara yer verilecek. Bu donanım dünyada ilk kez Sante Fe modelinde kullanılacak ve arka koltuklardan bir yolcu inerken sürücüyü uyaran bir altyapı içeriyor.

Oldukça iddialı olacağını tahmin ettiğimiz yeni Santa Fe, profilden şık görünen tasarımıyla markaya yeni bir soluk getirecek.

Santa Fe her ne kadar ülkemiz için pek de gerekli bir model olarak görülmese de son jenerasyonun piyasaya çıktığından beri Amerika pazarında yıllık 100.000 adetin üzerinde satılıyor olması modeli farklı bir konuma yerleştiriyor.

Şimdilik resmi fotoğraflar ve teknik özellikler belli olmadı ama Cenevre'de tanıtıldıktan sonra bu başlık altından devam edebiliriz.

P.S: Yanda gerçek fotoğrafları eklenmiştir. Şimdilik 2 fotoğraf tanıtıldı Hyundai tarafından.
Detayları belli olan modeldir, Cenevre'de resmi olarak tanıtılmıştır.

Güney Koreli üretici Hyundai’ın global pazardaki en önemli oyuncularından biri olan Santa Fe eskisine göre çok daha şık tasarımıyla öne çıkıyor. Özellikle Amerika pazarında ciddi satış rakamları yakalayan otomobil artık daha geniş kabine sahip ve yeni teknolojileriyle dikkat çekiyor.

4770 mm uzunluğundaki otomobil eski modele göre 70 mm uzun ve 1890 mm’lik genişliğiyle 10 mm geniş bir yapıda. Otomobilin platformu yenilendiği için aks mesafesinde de artış söz konusu; bu da daha geniş bir yaşam alanı ve bagaj hacmi anlamına geliyor.

Motor seçenekleri olarak 2.2 litrelik 197 bg’lik dizel aynı şekilde kullanılmaya devam ederken, buna 2.0 litrelik yeni bir dizel (iki farkli güç seçeneği var; 150 ve 182 bg) eşlik ediyor. Ayrıca 2.4 litrelik, benzinli, 185 bg ve 241 Nm tork üreten bir ünite de Santa Fe’de yer alıyor. Tüm motorlarda 8 ileri otomatik şanzıman kullanılıyor. Dizel motorda 6 ileri manuel şanzıman da alınabiliyor. Ayrıca dizel önden çekişli olarak da alınabiliyor.

Santa Fe gücünü her zamanki gibi dört çeker sistemiyle aktarıyor. HTRAC adı verilen sistem markanın diğer SUV’lerinde kullanılan sistemle aynı değil, daha lüks Genesis modellerinde yer alan sistemin aynısı. Farklı sürüş modlarına göre çekiş gücünü ayarlayan sistem gücün %50’sini arka lastiklere iletebiliyor ve tork dağıtım sistemi içeriyor.

Çok daha Premium bir tasarımla gelen Santa Fe’de geniş ön ızgara dikkat çekiyor. Hyundai, tasarımın kısa süre önce tanıtılan hidrojenli Nexo modelinden esinelnildiğini açıklıyor. Yine önde ince LED farlar, geniş ve kıvrımlı tampon, profilde göze çarpan çamurluk çıkıntıları ve arkada çift egzoz çıkışı ver farları birbirine bağlayan krom detaylar otomobilin gösterişli görünmesini sağlıyor.

Yeni Santa Fe çarpışma uyarı sistemi, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi güvenlik ekipmanlarıyla gelirken dünyada ilk kez arka koltuklardaki yolcuları, trafiğe karşı uyaran güvenlik sistemi otomobilde sunuluyor.

Otomobilin satışına Cenevre Fuarı’ndan hemen sonra başlanacakken Santa Fe yılın ikinci yarısında ülkemizde de satışta olacak.
Avrupa'da birçok testte çok başarılı sonuçlar elde eden Hyundai SUV modeli. Aynı zamanda markanın çoğu teknolojisine ilk kez yer verdiği model olarak da dikkat çekiyor.

Yalnız sanıyorum artık ülkemizde satılma fikrinden vazgeçildi. Yıl bitti ortada Santa Fe yok, olmasın da zaten. Bu vergilerle satılmaz...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri