hyundai'nin 1974 yılında ürettiği ilk otomobili. ıtaldesing tarafından tasarlanmıştır. Otomobilde hacimleri 1200 ile 1500 cc, güçleri 82 ile 92 beygir arasında değişen motorlar bulunmaktadır. Ayrıca 2 kapılı modeli de üretilmiştir. 82 bg motor 10,8 kgm tork üretir ve azami hızı 155 km/sa.’tir.
1975 ile 1990 yılları arasında üretimi yapılan hyundai'nin devrim yaratan aracı. halefi hyundai excel'dir.

bu araç güney kore'nin ilk yerli yapım seri üretim aracıdır. bu araç sayesinde japonya'nın ardından ikinci büyük bağımsız imalatçısı olmuşlardır.

british leyland'ın kilit ismi george turnbull'u işe alarak yola koyulan marka, beş önemli ingiliz mühendis ile ilk yerli üretim araç için bir grup oluşturmuş. ilk etapta motor ve şanzımanları mitsubishi'den, bazı parçaları ise ford'dan temin etmişlerdir.

ilk etapta güney amerika pazarına açılan pony, aracın tutulmasıyla beraber avrupa pazarına da dalmıştır. 1982 yılında ingiltere'ye çıkartma yaparak ülkede satılan ilk kore arabası unvanını almıştır.

hem hatchback, hem pick up hem de station wagon üretimi ile birçok kesime hitap etmeyi başarmıştır.
Bence en güzel özelliği arkadan çekiş olması olan otomobil.

markanın globalleşme yolunda attığı en önemli adımdı. kendi üretimlerini yapmaya karar verip, işin ehli insanları bir araya getirmiş ve aldıkları kararın sonuna kadar arkasında durmuş ve nihayetinde kazanan taraf olmuşlardır.

biz ise devrim, anadol, tofaş varken sürekli ithal arabalara ilgi göstermiş ve büyük markaların ara işlem elemanı olduğumuzda önemli bir iş yapmışız gibi havalara uçarak kendimizi kandırmışızdır. ki bunda üreticilerin de suçu yok mu, var elbette. gerekli özeni göstermedikleri aşikar ancak biz de onlara o ışığı hiç sağlamamışız demek ki.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri