Hyundai'ın KONA modelinin elektrikli versiyonudur.

Dünyanın ilk elektrikli B-SUV modeli olan KONA Electric iki farklı batarya ile alınabiliyor. Giriş paketinde 39.2 kWh kapasiteli batarya sunulan Kona Electric, 135 bg güç ve 395 Nm tork sunuyor. Gerçek dünya koşullarında testler yapan WLTP standardına göre aracın menzili 312 km. Bir üst basamakta ise 64 kWh’lik bataryaya yer veren Hyundai, çok daha etkileyici rakamlar vadediyor: 204 bg güç, 482 km erişim mesafesi.

Tasarımdan başlarsak elektrikli Kona, içten yanmalı motora sahip kardeşinden özellikle ön yüzüyle ayrılıyor. Soğutulması gereken bir motor olmadığı için ön ızgaranın yerine daha fütüristik paneller ekleyen Hyundai, ayrık ön farlardan vazgeçmemiş. Elektrik menzilinin arttırılması adına tamponların eğimi arttırılmış. Bu da, düşen aerodinamik direnç sayesinde verimliliğe artı puan eklemiş.

Standart şarj ekipmanları ile küçük olan batarya 6 saat 10 dakikada; büyük olan ise 9 saat 40 dakikada %100 doluluk oranına ulaşacak. 100 kW’lık doğru akım (AC) hızlı şarjda ise %80 kapasite, her iki pakette de 54 dakika sonucunda elde ediliyor.

Her ikisi de maksimum 167 km/s sürate ulaşan KONA Electric ikilisinin 0-100 km/s ivmelenmesi ise sırasıyla 9.3 ve 7.6 saniye.

Koreli üreticinin yeni altyapı mimarisi ile batarya yerleşimi, iç hacimden çalmamış. Bagaj kapasitesi ise şarj kablosu varken 332; yokken 373 litre olarak veriliyor.

KONA Electric modelinin 2019'da az da olsa ülkemizde satılma ihtimali bulunuyor.
Birkaç hafta önce menzil bilgileri güncellenen otomobildir. Avrupa'da yeni yürürlüğe girecek olan WLTP standartları nedeniyle otomobillerin emisyon ve tüketim değerlerini farklı kuruluşlar yapıyor ve bazen bu ölçümlerde hatalar olabiliyor. Hyundai KONA'da ortaya çıkan şey buydu ve Hyundai tarafından açıklanan menzil verileri güncellenmek zorunda kalındı.

Buna göre KONA’nın 39 kWh kapasiteli versiyonun menzili 312 km’den 289 km’ye, büyük bataryalı (64 kWh) olan modelin menziliyse 482 km’den 449 km’ye indi.

Hyundai araçlarda teknik bir değişim ya da sıkıntı olmadığını sadece test aşamasında yapılan bir yanlışlık nedeniyle bunun olduğunu doğruladı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri