Hyundai'ın yıl sonuna doğru piyasaya çıkartacağı b segmenti SUV modelidir.

Henüz sadece bir adet teaser fotoğrafı yayınlanmış olsa da otomobilin Juke sınıfında yer alacağını biliyoruz. Hyundai'ın bu segmentte bir temsilcisi yoktu ve bu eksiğini Kona kapatacak.

Tabii kompakt SUV sınıfı zorlu bir sınıf ve çok rekabet var ama Hyundai dersine iyi hazırlanıyor gibi görünüyor. i20 platformu üzerine şekillenecek otomobilde yine i20'deki motorlar ve şanzımanlar yer alacak, daha doğrusu alması bekleniyor.

Bu arada Kona ismi de Hawaii'deki bir adadan geliyor.

Hyundai Kona'nın Temmuz ayındaki New York Fuarı'nda tanıtılması bekleniyor.
hyundai'nin muhtemel rakiplerini yine elek edeceği otomobil. türkiye pazarında eğer uygun bir fiyat ile satılabilirse çok iş yapar, keza tüm suv'lar dudak uçuklatan fiyatlara sahipler..
Garip isimli Skoda Karoq'tan sonra Kona'ya da alışmamız biraz zaman alacak galiba dedirten otomobildir.

İsmi tuhaf olsa da bu segmentte yer almayan Hyundai'ın satışlarını katlayacak gibi duruyor. Bakalım çıksın da görelim, nasılmış.
Eskiden bu pazarda uygun fiyatlı Qashqai vardı onun da fiyatları epey tuzlandı.
Kodiaq da aşırı pahalı geldi bana sanırım karoq da pahalı olacak. Bu verileri birleştirince her tarafta kona göreceğimiz tahmin etmek zor değil
Ön tasarımında, üstteki uzunlamasına farın Jeep Cherokee'den yürütüldüğü düşündüğüm yeni çıkacak Hyundai modeli.
Hyundai'ın yeni tanıtılan küçük sınıf crossover modelidir. Citroen C3 Aircross ve Nissan Juke gibi modellerle rekabete girecek olan Kona, belki de markanın en çok satacak modellerinden biri olacaktır.

Platform olarak otomobilde i20 modelini baz alınmış, zaten arka tasarımın biraz olsun i20 Active modelini andırdığını görebiliyoruz.

Şimdilik üç motorla alınabilen otomobilde benzinli seçenekler arasında 1.0 litrelik, 3 silindirli turbo, 120 bg ve Tucson'da gördüğümüz 1.6 litrelik, yine turbo 177 bg'lik üniteler yer alırken, dizel alternatif 1.6 lt, 136 bg'lik ünite. Güçlü motor önden çekiş ya da dört çeker olarak alınabilecekken 7 ileri çift kavramalı DCT şanzımanla gelecek.

Sınıfının en geniş iç hacmiyle gelen araçta head up display, Apple CarPlay gibi özellikler yer alacak. Kona Temmuz'da Güney Kore'de piyasaya çıkacak ve diğer pazarlarda da satışına hemen ardından başlanacak.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri