Hyundai’nin Toyota Prius’a rakip olarak geliştirmekte olan otomobili. Satış fiyatı ile ilgili henüz bir gelişme yok.

hibrit, plug-in hibrit ve tamamen elektrikli olmak üzere üç farklı versiyonla sunulması planlanıyor. 1.6 litrelik benzinli motor da motor seçenekleri arasındaki yerini alacak.
Hyundai'nin Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttıktan sonra 2016’nın ikinci yarısından itibaren Avrupa pazarında da satışa sunacağı Hibrit otomobil.

detaylar için aha burayı ziyaret edebilirsiniz.
plug-in benzinli hybrid ve elektrikli hybrid motorun tek bir gövdede buluştuğu dünyadaki ilk otomobildir.

kaputun altında 1.6 gdi, dört silindirli kappa benzinli motora ek olarak lityum-iyon polimer pil ile beslenen 43 beygirlik bir elektrik motoru daha bulunuyor. iki motor toplam 141 beygir güç üretiyor ve 265 nm tork değerine ulaşıyor. buna ek olarak bir de çift kavramalı 6 ileri dct şanzıman var.

hepsinden bağımsız olarak ise iç ve dış tasarımı da normal hyundai'lerden oldukça farklı. coupe benzeri bir havası olmasının yanı sıra, ön konsolun tasarımı ve iç mekanın dizaynı bambaşka bir markanın aracıymış hissi uyandırıyor. üstelik çevreci ve yakıt tasarrufunda da gayet iyi konumda.

kısacası bu araçla birlikte hyundai, insanların kafasında yepyeni bir imaj çizmeye başlayacaktır diye düşünüyorum.
aracı daha yakından tanımak için şu videoya göz atılabilir.
piyasaya sürülecek tüm seçenekleri kesinleşen ve ezberbozan hyundai'dir.

hyundai tarafından açıklanan 3 seçenek, detaylarıyla birlikte şöyle:

1. ioniq hibrit - 105 hp güç üreten 1.6 gdi benzinli motor ile 44 hp güç üreten elektrik motoru bir arada görev alıyor. toplam 141 hp'lik sistem çıkışına sahip olan otomobil, 1.56 kwh'lık lityum iyon polimer bataryaları ile birlikte ortalama 79 gr/km'lik emisyon değerine sahip.

2. ioniq plug-in hibrit - 61 hp güç üreten elektrik motorunun yanı sıra kapasitesi 8.9 kwh'a yükseltilen lityum iyon polimer bataryalar da mevcut. sadece elektrikli sürüşte 50 km'lik menzile sahip olan araç, 32 gr/km'lik ortalama emisyon değerine sahip.

3. ionic electric - 120 hp güç ve 295 nm tork üretebilen elektrik motoruna sahip. araçta yer alan 28 kwh'lık lityum iyon polimer bataryalar 250 km'lik bir menzil kazandırıyor. araç ayrıca 165 km maksimum hıza sahip.
kronik sorunları olduğundan şüphelendiğim otomobil. kore'de bir eleman yeni aldığı arabasını tüm aşamalarıyla çekime almış. katlı otoparktan çıkarken hafif bir rampada gaz pedalına basarken otomobil bunu algılamamış ve geri geri kaymaya başlamışlar. daha yeni aldığın bir arabada böyle bir sorunla karşılaşmak gerçekten sinir bozucu olmalı.

buyrun olayın videosu burada
tuzla kaplı Bonneville’de maksimum 254 km/s hıza ulaşarak FIA onaylı hibrit otomobil hız rekorunu kırmış olan araç
Euro NCAP sonuçları açıklanmış otomobildir. 5 yıldır almıştır, tam sonuçlar şu şekilde:

Yetişkin Güvenliği: %91
Çocuk Güvenliği: %80
Yaya Güvenliği: %70
Güvenlik Sistemleri: %82
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri