hyundai'nin güzel ataklarından biridir.
ilk izlenimler aracın fazla ağır olduğundan dolayı hantal olduğu. Ama ilk denemeydi bu araba, bu sebepten dolayı çok da kızılcak bir durum yok. Şu an satış fiyatı olarak 80.500tl isteniyor. O baya bir fazla olmuş, neden satmadığını anlayabilirsiniz.
hyundai'nin hiç yürümeyen arabasıdır.
standart seat ibiza cupra bu arkadaşın içinden geçer.
arkasına iki egzoz takan hızlı olsaydı, şahinler çoktan uçuşa geçmişlerdi.
Az önce sarı folyo kaplamalı taksi halini görünce beni dumura uğratmıştır. Artık korsan taksi mi yoksa anti şaka makinesi mi bilemem ama gerçekmi diye otobüsten başımı çevirtmeye yetti.
kia procee'd gt'den daha güçsüz bir motora sahiptir. platform kardeşleridir ama procee'd gt biraz daha güçlü.
Hyundai'nin medeni hot hatch modeli.

Motor sesi çok az, süspansiyonlar çok sert değil, performans vasat ve ağırlığı çok fazla. Yol tutuş ise ne çok iyi ne de çok kötü. Enteresan bir şekilde konfor seviyesi yüksek.

Kendisi hardcore bir hot hatch değil de, gazlamayı seven orta yaşlı, evli barklı adam arabası gibi.
Hyundai'nin ilk yüksek performanslı motor denemesi. Evet motor yüksek performanslı ilk deneme olabilir fakat daha hala yüksek performanslı ilk otomobili deneyebilmiş değiller. Zira 186 beygirin ortalama bir c segmentinde iş yapamaması üzücü. Bunu b segmenti üzerinde denemelerini çok isterdim, b segmenti pazarında oldukça rekabetli ve dikkat çekici olabilirdi. İyi fiyat bandı ile sürdürülen satış politikasından karlı çıkmamaları imkansızdı. fakat sanırım gaza gelip yüksekten uçalım istediler ve c segmentine uyarladılar. Geriye i20 n'i 110 beygir yapmak kaldı :(
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri