Boşu 69.000tl, orta paketi 76.000, dolusu ise 80.000tl olan araba.
Şimdi bu arabanın en büyük handikapına gelecek olursak. Arabayı dizel olsun diye almışız o belli, yol yapıyoruz yani. E arkadaşım dizel dediğin az yakar dimi? Bu araba 7 litrenin altına neredeyse düşmüyor?!
Manuel'i de çok yakıyormuş ama bu otomatik olanı çok çok fazla yakıyor. Tek uyarım 1 gün boyunca gezip yakıtına bakmadan almayın!
Dizel olmasına rağmen yakıt tüketimi çok fazla olan modeldir.
Bir çözüm yolu yazılım yaptırmaktır, bu sayede 1-1.5 litre tasarruf yapılabiliyor. Diğer türlü gerçekten 1.2 tsi dsg donanımlı bir araba almak çok daha mantıklı.
2 ayda 7 bin km'yi tamamladım. İlk başlarda ortalama tüketim 7,3 civarıydı şimdi(arabaya alıştıkça) tüketimi ortamalama 6,2. Fiyat/performans olarak piyasada alınabilecek en iyi araba. 136 beygir güç , 300Nm tork daha ne istiyosunuz. Taş gibi araba. Hyundai'nin motorları çok sağlamdır. E adamlar bi de 5 yıl garanti veriyorlar. Elite modelini tavsiye ederim.
5 yıl garanti, kronik bir problemi olmayışı almak için güzel sebepler dediğim otomobil.
Yakıt tüketimi 1 tık fazla da olsa çok da mühim olan bir şey değil. FP oranında bir çok arabadan daha iyi konumda zaten.
Perforamans güzel, yalıtım güzel , şekil hoş,hunday ön yargılarını da yıktı ancak hem alırken çok pahalı hem yakıtı fazla
Yakıtı biraz fazla olan araba. Segment rakiplerine göre güçlü ve hızlı buna tamam ama o yakıt adamı biraz düşündürüyor. 7 litrelik bir ortalama bir dizele göre bence fazla. Bu yüzden bir chip tuning işlemi şart gibi görünüyor. Bu sayede yakıt tüketimi yaklaşık 1 litre düşüyor ve araba yaklaşık 155 beygir oluyor. Hem sürmesi daha keyifli bir hal alıyor, hem de daha az yakıt tüketiyorsunuz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri