Sıcak kanlılığıyla, tüm samimiyetiyle Güney Kore’li yeni misafirimiz; 2012 Hyundai İ20 1.4 CRDİ Sense
Araçla ilk tanıştığınız andan itibaren size “Bu araç yıllardır halk arasında Hyundai’e karşı olan ön yargıları ve tabularınızı yıkmak için tasarlanmış.” dedirtiyor, size kendini sevdirmeye sinsice başlıyor. Bunu nasıl mı yapıyor, gelin biraz bundan bahsedelim.
Araca ilk oturduğunuz da gözünüze ilk çarpan başlıca şeylerden biri 6 ileri şanzıman oluyor. Aklınıza gelen, sizi ufaktan heyecanlandıran soru “Dizel hot hatch mi yapmışlar lan!”, oluyor (bkz: Hot hatch nedir?) . Meraklanmayın, çünkü heyecanınız fazla uzun sürmeyecek, kontağı çevirdiğiniz andan sonra onun 90 Hp 1.4 bir dizel olduğunu anlıcaksınız ama bu sefer durum biraz farklı. Diğer dizellerden kendini ayıran, kendine karakter katan i20’nin başlıca özelliklerinden biri motoru. Neden mi? 6 ileri şanzımanın desteği ile çok atik, çevik ve rakiplerinin canını çok acıtacak bir motora sahip, bunun sebebi ise devir bandının kısa oluşu ve her viteste her devirde aracın güç ve tork patlamasına hazır olarak beklemesi. 220 Nm tork değerini size her viteste dolu dolu yaşatıyor. Bunlara sebep olan şey tabiki 6 ileri şanzıman. Şimdi neden 6 ileri bir şanzıman koyduklarını gayet iyi bir şekilde anlamışsınızdır. Klasik dizel motorların en büyük sıkıntısı sizlerde iyi bilirsiniz ki lanet olası traktör gibi ses çıkaran motor, i20’de ise böyle bir durum araç içinde pek söz konusu değil. Hem devir çevirme karakterisi, hem içeri aldığı motor sesi ile sanki atmosferik bir motor edası sizlere sunuyor. Araç içinde 3000 devire kadar içeri kolay kolay motor sesi almıyor, daha sonrasında her araçta olduğu gibi 3000 rpmden sonra ufak ufak hırıltılar almaya başlıyor, az önce de belirtiğim gibi sanki motor atmosferik ile dizel motor karışımı bir ses veriyor. Peki bu kadar canlı bir motor ne kadar yakıyor sizce? Şehir içi yakıt tüketimi: 100 km’de 5 ile 5.5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi ise: 100km’de 3.8 ile 5 litre arasında değişmekte.
Araç iç tasarımsal olarak size ön tarafta geniş bir yaşam alanı sunuyor, koltuğun rahatlığı ve direksiyon simidinin elinize tam oturan ergonamik yapısı, sürüş pozisyonu ile size yolculuktan koparmak yerine tam içine dahil ediyor. Bundan 4 yıl öncesini 2012 yılını düşündüğümüzde kadran ve göstergelerin gayet güzel ve şık olduğunu düşünüyorsunuz. Akşamları ise iç gösterge aydınlatmaları ve diğer aydınlatmalar Hyundai mavisi ile donatılmış size gayet hoş bir tasarım yansıtıyor. Arka tarafta ise B segmentinin sınırlarını zorlayan, yolcular için ideal bir baş ve diz mesafesi var.
Araç, başta motoru, tasarımı, fiyatı, arka taraftaki yaşam alanı ile 2012 yılının B segmentinde hatırı sayılır bir yeri olduğunu düşünüyorum. Bu segmentte 2016 yılında bile alışık olmadığımız özelliklerinden biri ise soğutmalı torpido. Evet, evet yanlış duymadınız 2012 yılında B segmenti bir araçta soğutmalı torpido gerçekten muazzam. “Her güzelin bir kusuru vardır.” ata sözünü hepimiz duymuşuzdur, peki bu şehzademizin kusuru ne mi. KONFOR. Aracın ön tarafında sizi rahatsız edecek şekilde bir zıplama, hoplama kesinlikle yok. Arka tarafta ise küçük çukur ve hafif kasislerde sizi çok fazla rahatsız etmiyor ama derin çukurlara, sert kasislere pek tahammülü yok. Yolda çizgi boyalarının üstünden geçerken bu boya seslerini içeri almayı çok seviyor. Bu saydıklarım konfor notuna eksi puan olarak yazılıyor. Konfor anlamında iyi olduğu noktalardan biri ise rüzgar sesi 130 km/h kadar pek almıyor.
Not: Araç full pakettir.
· Motor: 1396 cc, 4 silindirli turbo dizel
· Güç: 90 hp @ 4000 rpm
· Tork: 220 Nm @ 15750 rpm
· Şanzıman: 6-ileri, manuel
· 0-100 km/s: 13,5 sn (Fabrika verisi)
· Son hız: 174 km/s (Fabrika verisi)
· Şehiriçi tüketimi: Ortalama 5-5.5 litre/100 km
· Ağırlık: 1190 kg
· Yakıt depo hacmi: 45 lt
· Bagaj hacmi: 295 litre
Değerlendirme 2012 yılını düşünülerek, 5 üzerinden yapılmıştır.
Motor: 4.5
Şanzıman: 5
Konfor: 2.5
İç Hacim: 4
İç Mekan: 4
Aracın detaylı fotoğrafları linkte mevcuttur, arabamakinam.blogspot.com.tr linkinden ulaşabilirsiniz.
tümünü gör
ilgili galeri