Geçenlerde 1.4 CVVT Jump Otomatik modelini sürdüğüm otomobil.

Motor: Sahip olduğu 1.4 L. atmosferik motor 100 hp ve 138 n/m üretiyor. Sakin kullanımlarda sorunu olmasa da peformanslı kullanımda, tork fakiri olmasından dolayı yeterli ivmelenmeyi gösteremiyor(özellikle yokuş yukarı) Bu kadar yavaş olmasının diğer nedenleri ise ağır bir kasaya sahip olması ve otomatik şanzımanın kötü olması.

Şanzıman: Kullandığım versiyon 4 ileri otomatik şanzımana sahip. Şanzıman tek kelime ile kötü. Vites geçişleri pürüzsüz değil, dolayısıyla sürüş konforunu negatif anlamda etkiliyor. Bunun dışında şanzıman, ani gaz yüklenmelerinde ağır kalıyor, resmen "hadi artık düşür !" diyorsunuz. Spor modu veya manuel kullanım yok, onların yerine ihtiyaç halinde L ve 2 konumlarını kullanabiliyorsunuz.

Sürüş dinamikleri ve direksiyon: Genellikle b segmenti araçlar hafif gövdelerinden dolayı virajlarda gayet çeviktirler. Ama i20 ağır gövdesi yüzünden, virajlarda b segmentinden çok d segmenti gibi davranıyor. Aracın kafadan kaymayı seven bir yapısı var. Özellikle keskin virajlarda çok kolay bir şekilde kafasını dışarı doğru açıyor. Direksiyonu ise hissiz. Altınızdan akıp giden yol hakkında geri bildirim yapmadığı gibi, kafadan kaydığınız zaman da tepkisizliğini koruyor.

Fren: Araç berbat bir fren pedalına sahip. Fren gücü fena olmasa da, fren pedalı çok gevşek ve pedal dozajlaması kötüydü.

Konfor: İ20'nin süspansiyonları ne çok yumuşak ne de çok sert. Ama amortisörler gelen darbeleri sönümleme konusunda başarısızdı. Dolayısıyla İ20 konforsuz bir otomobil. Bunda ağır gövdenin de etkisi büyük.

İç mekan: İ20'nin iç mekanı genel olarak başarılı. Arka diz ve baş mesafesini yeterli buldum. Eğer çok uzun biri değilseniz arkada rahat edebilirsiniz. Plastik kalitesi ise sınıf ortalamasında. İç mekanda beğenmediğim tek konu ise koltuklardı. Koltuklar hiç rahat değildi, kullanmaya başladıktan 1.5 saat sonra belim ağrımaya başladı. Onun dışında sürüş pozisyonu da çok yüksekti.

Yalıtım: Araç yalıtım konusunda beklentilerinizi karşılıyor. Motor sesini 4500-5000 devri geçtikten sonra duymaya başlıyorsunuz. Rüzgar sesi konusunda ise 120'ye kadar bir sorun yok.

Görüş açıları: Yan aynaların sunduğu görüş açısı gayet yeterliyken, dikiz aynasını biraz küçük buldum. Arka tarafa tam hakim olmadığım için zaman zaman huzursuz oldum.
tümünü gör
ilgili galeri