bir üst segment oturaklığında olan hyundai i20 ile motor - şanzıman kombinasyonunda kendine çok güvenen skoda fabia'nın karşılaştırmasıdır. otomobil fiyatlarındaki inanılmaz artış göz önüne alındığında önemli bir karşılaştırma olduğunu düşünüyorum.

iç mekan olarak iki otomobilin de çok bariz farkları bulunmamakta. fabia özellikle yaşadığı değişim ile bu konuda oldukça yol katetmiş durumda. iki otomobilde de sert plastikler kullanılmış olsa da işçilikleri hemen hemen aynı. bu konuda bir ayrım yapmak oldukça güç.

fabia aks mesafesi olarak 10 cm daha kısa. bu ciddi bir fark. bu sebepten dolayı iç hacim olarak i20'den doğal olarak küçük. bunu dert edecek kimselerin i20'ye daha sıcak bakması normal diye düşünüyorum. ikisininde bagaj hacmi yaklaşık 300 litre. bu konuda da bir fark olmadığından içerideki yaşam alanı olarak i20 daha önde.

i20'de şanzıman olarak tork konvertörlü 4 ileri bir otomatik vites var, fabia'da buna karşılık dsg şanzıman bulunmakta. bu konuda tartışmasız fabia daha önce. aynı zamanda sportif kullanımda motor - şanzıman ikilisi sayesinde fabia çok daha iyi hissettiriyor.

fiyat konusuna gelince; çok yeni nesil motor - şanzıman ikilisi olmasına rağmen skoda'nın fiyat avantajı çok büyük. giriş modeli için 44.050 tl'lik bir fiyat var, donanıma göre bu fiyat maksimum 70.000 tl oluyor. hyundai ise eski nesil motor - şanzımanına rağmen 46.200 tl'den başlayan fiyatlar ile satılmakta.

benim tercihim yazıdan da anlaşıldığı üzere kesinlikle skoda fabia olurdu. hyundai'nin alması gereken biraz daha yol olduğunu düşünüyorum.
arabalitroll gibi düşünüyor ve fabia diyorum. i20'nin biraz diyet yapıp biraz da motor ve şanzıman üstüne çalışması gerek.
ucuz polo olarak gördüğüm fabia'nın tartışmasız kazandığı versus.
aynı donanımda daha ucuz ama daha çok yakan bir i20'nin beni kararsız bıraktığı karşılaştırma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri