Geçenlerde ufak tefek gazlama fırsatı bulduğum modeldir kendileri. Araçta bayıldığım bir kaç önemli nokta oldu, eğer bunlar olmasaydı sıradan ayağınızı yerden kesecek haddinden 5-10 bin lira kadar pahalı diyebileceğim bir araçtı.

Homurtulu motor sesi şehir içi şehir dışı farketmez sürekli tebessüm etmenize neden oluyor. Bu sesi duyabilmek için normalden 2000 devir kadar geç vites atıyorsunuz ve bu da 10lt/100km gibi bir değer ile gezmenize neden oluyor.
Motor gücü b segmenti bi araç için son derece tatminkar 130-140 km'lere kadar hiç bir zaman eksikliğini hissetmiyorsunuz.
Debriyaj pedalı muazzam, adeta dizel bir araç gibi debriyajla yürütebiliyorsunuz sıkışık trafikte hayat kurtarıyor. Tabi alt devirlerdeki tork da buna katıda bulunuyor. Çoğunlukla vites küçültme ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Hatta büyütmeye de ihtiyaç duymuyorsunuz zira 2. vites 120 km'lik son hızıyla tüm ihtiyacınızı karşılıyor.

Araç kafadan kaymaya çok meyilli ki bu tecrübesiz bir sürücü için büyük risk oluşturuyor. Çoğu zaman lift off dahi bu duruma çare olmazken ufak bir fren darbesi ile ağırlığı ön tekerlere verip yeniden tutunma sağlayabiliyorsunuz. Ancak ülkemiz sürücülerinin büyük bir çoğunluğunun bu teknikten haberleri olduğunu düşünmüyorum.

Standart i20'den biraz yüksek bu nedenle süspansiyonlar bir nebze daha gergin yüksek hızlı engellerde travel dediğimiz çalışma aralığının sonuna geldiğini sıklıkla hissettiriyor. Ama B sınıfı bi araç olduğunu düşününce pek de fena süspansiyonlara sahip değil.

İç hacim sınıfından bir adım ilerde iken, malzeme kalitesi sınıfına göre normal seviyede, başarısız diyemem. Ses sistemi için polo ve yarisin çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
tümünü gör