hyundai'nin yükselen marka imajına fazlasıyla katkıda bulunan arabadır.
donanım olarak da oldukça dolu geliyor. satış fiyatları 40.000 - 55.000 tl arasında değişiyor.
şimdiye kadar bilinen kötü yanları ağır oluşu ve katalog verisinden fazla yakıt tüketmesi.
hyundai'nin b segmentinde dengeleri değiştirdiği otomobildir.
oldukça sessiz bir kabine sahiptir, malzeme kalitesi beklentinin üzerindedir.
tek sıkıntısı ağır oluşudur aslında, gaza bastığınızda veya viraja girdiğinizde kasanın hareketlerinden ağır olduğunu anlayabilirsiniz.
kilosundan dolayı çok yakan alettir. dizeli bile 6.5 litre falan yakar.
Donanımı güzel, şekli güzel, kabin güzel, kabin hacmi güzel her şey güzel.
Sadece kilosundan dolayı biraz hantal ve önden çok kayıyor. Makyaj ile bir çok problemi giderilecektir diye düşünüyorum. Kiloyu biraz daha azaltabilirlerse çok ciddi satış rakamları elde edebilirler. Çünkü bu sayede yakıt tüketimi de düşecek.
Corsa ile karşılaştırıldığında daha iyi olduğunu söyleyebilirim. İ20 motoru ürettiği 122 nivtonmetrelik tork ile 115 nivtonmetrelik Corsa’ya oranla 100 km’ye 13,1 saniyede ulaşırken, rakibi Corsa ise 16 saniye ile ortalamada kalıyor. Üç saniye hızlı İ20 karma yakıt tüketimi konusunda da Corsa’ya oranla daha cimri bir yapıya sahip. İ20 karma tüketimde 100 km’de 4,8 lt benzin tüketirken, Corsa 5,4 lt ile arkasından takip etmek zorunda kalıyor. Hyundai hidrolik direksiyon sistemini tercih etmiş, Corsa elekrikli direksiyon sistemini kullanmış. Güvenlik konusunda her ikisinde de bulunan sürücü ve yolcu hava yastıkları standart olarak bulunuyor. Çarpışma testlerinden de 4 yıldız alan iki modelin satış rakamlarına baktığınızda Hyundai İ20’nin Corsa’dan daha fazla sattığını görüyoruz.
İlk versiyonunun 1.4 benzinlisine bir zamanlar sahip olduğum arabadır. Body ağır olduğu için en ideal motor seçeneği 1.4 benzinlidir. Yol tutuşu ve konforu beklentileri karşılar. Ancak arkada oturan yolcular biraz sallanır. Hız kaynaklı olarak konfor düşer. Gayet seri ve ekonomiktir. İlk versiyonunda oksijen sensörü zırt pırt bozulur servis lambası yakar.
hyundai' ye i30ile birlikte kanımın ısınmasını sağlayan modeldir
2. eli bir çok b segmenti araçta olduğu gibi canlıdır. Maddi olarak sizi zarara uğratmaz. parasının arabasıdır. ektra performans beklemeyiniz. Rakiplerinden ne farkı derseniz, bence segmentine göre yakışıklı bir araba olmuş. hyundai yi çalıntı tasarımlar teknoloji ve bilumum özellikler ile bir dünya devine dönüşmesinden ötürü kutluyorum. demek ki aslolan bi yerden başlamak.
2015 yılında satışlarını %12 artırarak 1 milyon barajını aşan otomobildir.
izmit fabrikası’nda üretilir.
Geçenlerde 1.4 CVVT Jump Otomatik modelini sürdüğüm otomobil.

Motor: Sahip olduğu 1.4 L. atmosferik motor 100 hp ve 138 n/m üretiyor. Sakin kullanımlarda sorunu olmasa da peformanslı kullanımda, tork fakiri olmasından dolayı yeterli ivmelenmeyi gösteremiyor(özellikle yokuş yukarı) Bu kadar yavaş olmasının diğer nedenleri ise ağır bir kasaya sahip olması ve otomatik şanzımanın kötü olması.

Şanzıman: Kullandığım versiyon 4 ileri otomatik şanzımana sahip. Şanzıman tek kelime ile kötü. Vites geçişleri pürüzsüz değil, dolayısıyla sürüş konforunu negatif anlamda etkiliyor. Bunun dışında şanzıman, ani gaz yüklenmelerinde ağır kalıyor, resmen "hadi artık düşür !" diyorsunuz. Spor modu veya manuel kullanım yok, onların yerine ihtiyaç halinde L ve 2 konumlarını kullanabiliyorsunuz.

Sürüş dinamikleri ve direksiyon: Genellikle b segmenti araçlar hafif gövdelerinden dolayı virajlarda gayet çeviktirler. Ama i20 ağır gövdesi yüzünden, virajlarda b segmentinden çok d segmenti gibi davranıyor. Aracın kafadan kaymayı seven bir yapısı var. Özellikle keskin virajlarda çok kolay bir şekilde kafasını dışarı doğru açıyor. Direksiyonu ise hissiz. Altınızdan akıp giden yol hakkında geri bildirim yapmadığı gibi, kafadan kaydığınız zaman da tepkisizliğini koruyor.

Fren: Araç berbat bir fren pedalına sahip. Fren gücü fena olmasa da, fren pedalı çok gevşek ve pedal dozajlaması kötüydü.

Konfor: İ20'nin süspansiyonları ne çok yumuşak ne de çok sert. Ama amortisörler gelen darbeleri sönümleme konusunda başarısızdı. Dolayısıyla İ20 konforsuz bir otomobil. Bunda ağır gövdenin de etkisi büyük.

İç mekan: İ20'nin iç mekanı genel olarak başarılı. Arka diz ve baş mesafesini yeterli buldum. Eğer çok uzun biri değilseniz arkada rahat edebilirsiniz. Plastik kalitesi ise sınıf ortalamasında. İç mekanda beğenmediğim tek konu ise koltuklardı. Koltuklar hiç rahat değildi, kullanmaya başladıktan 1.5 saat sonra belim ağrımaya başladı. Onun dışında sürüş pozisyonu da çok yüksekti.

Yalıtım: Araç yalıtım konusunda beklentilerinizi karşılıyor. Motor sesini 4500-5000 devri geçtikten sonra duymaya başlıyorsunuz. Rüzgar sesi konusunda ise 120'ye kadar bir sorun yok.

Görüş açıları: Yan aynaların sunduğu görüş açısı gayet yeterliyken, dikiz aynasını biraz küçük buldum. Arka tarafa tam hakim olmadığım için zaman zaman huzursuz oldum.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri