Hyundai'nin bence satılmakta olan en mantıklı otomobiliydi. İkinci elleri 30.000 tl civarlarında. Şu an satılmıyor ama alanların yakıt tüketimleri cidden çok çılgın. Yaklaşık olarak 7.5 - 8 litrelik lpg tüketimi varmış. 15 kuruş falan ediyor.

Bunun dışında araba sanıldığı gibi ucuz hissettirmiyor, yalıtımı çok iyi. Direksiyon derinlik ayarı yok, bir de dikiz aynası biraz ucuz bunun dışında bir eksik bulmak çok zor. 66 beygir güç biraz zorlanıyor o kadar.

Frenleri güzel, pedal hissi güzel, direksiyon sertliği çok tadında, koltuklar yormuyor, bol bol saklama gözü var. Çok yol yapacak olan kişiler için bence bulunmayacak nimet. Bir de 5 yıl garantili, lpg kiti de bu garantiye dahil.

Şehir içinde gezilecekse eğer 10 numara otomobildir.
Şehirler arası yol gidilmez, hatta e-5 veya tem'e dahi girilmez. Hızlanma konusunda doğal olarak çok yavaş.

Ama şehir içinde fıtı fıtı gezilecekse alınır.
Son günlerde aklımı kurcalamaya başlamış olan otomobil. Haftada 5 gün 15 kilometrelik bir yolum var, hepsi de şehir içi. Acaba alsam nasıl olur diye düşünüyorum, hafifliği güvensizlik yaratır mı vs. İlk entry'den sonra sanırım alacağım.
Benim gibiler için hiç bir anlam ifade etmeyen otomobiller. Unutmayın bir gün öleceksiniz, böyle tatsız otomobiller kullanmak için hayat çok kısa. Adam 1 litre su şişesi motoruna gitmiş lpg uygulamış, utanmadan bir de satışa koymuş.
bunu beğenen bunu da beğendi;

(bkz: honda civic 1.6 lpg)
Bu araç sanırım hyundai atosla aynı motor.Biz atosla 2013 astra 1.6 otomatik aracı kaldırmıştık makarasına ve atos belirli bir süre hep öndeydi.
Yaklaşık 18000 kmdir kullandığım, lpg de 20 benzinde 30 kuruş yakan küçük haylaz makine. Kullanılması çok eğlencelidir. Şu an 7,3 litre gaz ile yürütüyorum. Arabamın en sevdiğim yanı motorunun sesi, bassanda yakmamsıdır. Çünkü LPG yakıt beslemesi okadar kısıtlıdırki, saate 150 km hızla giderken saate 10 litre gazdan fazla motora yakıt gönderemiyor. Gaz pedalına yapışsanız bile anlık tüketim saate 11 litreye çıkamıyor.
Lpg sisteminın yarattığı hararet normalde plastik olan emiş manifodunu, magnezyumdan yapılan egzos manifoldlarının çelikten üretilmesine sebeb olmuştur. Hyundai Korede Kefico tarafından geliştirilmiş bir projenin ürünüdür. 2012 de yenilenen motorun, hyundai Kefico tarafından tamamen lpg ile çalışmasına imkan veren bir sistemle donatılmış 1,0 kappa motoru yer almaktadır. Hiç bir lpg sistemine benzmeyen motorun silindirlerine 3 benzin 3 lpg enjektörü bağlanmıştır. Lpg filterleri 30 bin km de bir değişmektedir. Uzun süre daha kendisiyle vakit geçirmek istemekteyim.
Fabrika çıkışı lpg opsiyonu ile birlikte otomatik versiyonu neden satışa sunulmuyor merak ettiğim durumdur.

Edit: Bizleri aydınlattığı için nitrocharger'a teşekkür ediyoruz.
Avrupada Yeşil otomobil B level karbon salınımını sadece 1 puanla alabildiği için, Otomatik olunca bu değerin üstüne çıktığından otomatik versiyonu üretilmiyor.
Karbon salınımı 104 gramdır. B seviyesini geçmek için 105 üstüne çıkmak gerekir. Otomatik 10 gram fazla yaymaktadır. C statüsüne girince Almanyada okul yollarına giremiyor. Otomatik seven anneler çoçuklarını okuldan bu araba ile alamıyor. Anne otomatik lpg kullanamayınca satmaz diye düşünerek, Babaya yüklenmişler manual çıkıyor. Zaten Almanya'da pompacı yok. Gazı kendin dolduruyorsun. Elleri ojeli uzun tırnaklı bayanlar gaz tabancasını nasıl arabya takacaklardıki.
20 bin km sonunda benzinli versiyona göre 3200 tl tasarruf sağladığım can yoldaşım. Trafik sigortasını ve Mtvsini amorti etmiştir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri