fiyat-performans oranına göre oldukça ideal bir otomobildir.
artı ve eksi yönleri olmakla birlikte neye göre kime göre paritesine göre değerlendirilmelidir.
sıkıntı çıkarmasın, konfor önemli değil, ikinci elde sıkıntı yaşamayayım, kendi çapında bana arabalık yapsın diyenler için idealdir.
sınıfındaki pek çok araçtan daha ferah bir iç hacim sunar getz. özellikle ön kısmı oldukça açık bir görüş alanı sunar ve kullanıcısını boğmaz. buna rağmen arka kısmı diz mesafesi açısından maalesef dardır, ve konfor unsuru ne yazık ki diplerdedir.
uzun yolda 5 kişi patates olabilir. ancak dediğim gibi konfor unsuruna takık değilseniz işinizi görebilirsiniz.
yakıt öyle çok fazla değildir, ancak çok idealde değildir. bakımları aksatmadan ve efendi gibi kullanırsanız benzinli 1.4/97 hp ile bir depo ile 800 kilometre yol yapabilirsiniz ortalama. ancak 90-100 km/s hızda devir 3000'i bulabilmekte ve sonrasında yakıt tüketimi ziyadesiyle artabilmektedir. aynı durum şehir içi dur kalk yaparkende başgösterir.
aracın en çok dikkatimi çeken yönü panelde hararet göstergesi bulunmamasıdır. ve kullandığım 4 yıl içerisinde bir kez dahi hararet sorunu yaşamadım.
bakımları ucuzdur, arabadan anlayan biriyseniz kolayına arıza göremezsiniz. çok yormadan, sıkıştırmadan kullanın ve sadece rutin bakımlarla hiç üzülmeden yıllarca binin.
bagaj hacmi sınıfına göre iyi sayılabilir ancak malum, çok beklenti içine girmeyin, küçüktür işte.
hacmi gereği virajlarda arkadan savurmaya meyillidir, kullanım esnasında bunu göz önünde bulundurmak gerekir.
frenleri ahım şahım olmamakla beraber tatmin eder, sonuçta b segmentinde bir şehir otomobilinden bahsediyoruz, 160 km hızla giderken zınk diye sağlıklı bir frenleme beklememk gerekir dimi!
kaportası cidden dirençsizdir, özellikle boyası korozyona karşı dayanıksızdır, uzun yıllar dışarıda bırakınca erkenden paslanma ve yıpranma belirtileri görülebilir.
tüm unsurlar göz önüne alındığında eğer imkanlar zorlanabilirse kalitesini kanıtlamış markalara yönelinmeli, ancak imkanlar dahilinde piyasada bulunabilecek kayda değer araçtır. ikinci eli şimdilik sağlamdır, arıza ile karşılaşmadan gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir şehir otomobilidir.
tümünü gör
ilgili galeri