güney koreli otomobil devi.
ülkemizdeki imajı düşük olsa da oldukça büyük işlere imza atmış gerçekten "dev" firmadır.
Kataloglarında yakıt tüketimini düşük gösteren firma. Alıp binince anlıyorsunuz.
korecede ilerleme anlamına gelen kelime. logonun içinde markanın tam adının yazmasının gereksiz olduğuna karar veren şirket büyükleri, italik bir h harfinin kâfi olduğuna hüküm kılmış.
otomobil tasarımlarını beğenmediğim markadır.

ama her nasılsa tasarım alanında dünyanın en saygın ödüllerinden if design, bu sene de dahil olmak üzere son 3 senedir hyundai modellerini seçiyor.

o kadar baba rakipler arasında hyundai tucson ve hyundai elantra ile ödülleri yine götürmüş koreliler.
tamam bahsedilen modeller fena tasarımlara sahip değil ama hyundai en şık otomobilleri mi üretiyor şimdi? duy da inanma.
ios ve android tabanlı akıllı telefonlar için 'hyundai mobil servis' adında uygulama çıkarmış marka.

aplikasyonun içeriğinde bayi konumu, bakım tablosu, araç modelleri, garanti, kullanım kılavuzu, test sürüşü, çağrı merkezi ve servis randevusu menüleri bulunuyormuş.
Otomobilin yanı sıra kamyon otobüs iş makinası ve hatta gemi de üretmekte olan Seul merkezli otomotiv devi.
Şu sıralar nürburgring'de bir ar-ge binaları bulunan otomobil markası. İlk kez yüksek performanslı bir otomobil üretmek için yollarının Nürburgring'de kesişeceğine karar vermişler ve soluğu orada almışlar.

İlk yüksek performanslı otomobilleri 186 beygirlik i30 turbo. İlk deneme için hiç fena sayılmaz fakat kat etmeleri gereken çok fazla yol var.
müşterilerine satış sonrası destek vermeyi bir hayli önemseyen firma.
bunun için uygulama bile geliştirmişler.
(bkz: hyundai mobil servis uygulaması)
dünyanın en büyük otomobil üretim fasilitesine sahip marka. mevzu bahis fabrikalar güney kore'deki ulsan'da bulunuyor. beş ayrı fabrikada geçen yıl yaklaşık 1,5 milyon araç üretilmiş, bu 10 saniyede bir araba anlamına geliyormuş.

15 milyon metrekare üzerine kurulu alan yaklaşık 700 futbol sahası büyüklüğünde. bu koca arazide 14 farklı modelin üretimi gerçekleştiriliyormuş. iki vardiya halinde toplamda 34 bin çalışanı varmış. haftada beş gün üretim yapılırken, haftasonu komple tatil. ayrıca yazın da bir hafta komple tatile çıkıyorlarmış.
  • / 5
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri