Önde gelen Renault Sport adamlarından birinin açıklamasıdır.

--- spoiler ---
That’s the view of RS boss Patrice Ratti, who said: “The cost of investment is too great to justify for Renaultsport alone. We sell just a few thousand cars a year. Such a move would have to be part of a wider hybrid strategy within the firm.
--- spoiler ---

Edc şanzımanlı Renault Clio Rs 200 üretmelerinden belliydi çizgilerini bozacakları. Hybrid veya elektrikli Renault Sport görmek istemiyorum.
Fazlasıyla üzüldügüm durumdur, su donemlerde Megane RS 275 trophynin degerini bilmek hatta imkan varsa bi sekilde almak lazim ileride boylesini yapmazlar buyuk ihtimal.
Yakında tadı tuzu olmayan elektrikli arabaları bize ittireceklerinin habercisidir.
Bir yerden devasa bir petrol kuyusu çıksa da rahatlasak, deseler 100 yıl daha çevreyi kirleteceğiz hatır hutur gazlayacağız. Evet ben de çocuğumu temiz bir çevre bırakmak isterim de bu zehri bir kere aldık ne yapalım? Çocuklarımıza bu zehri vermezsek, yani elektrikli arabalar ile hayata başlarlarsa işleri daha kolay olacaktır.
Yapmayın, etmeyin, eylemeyin dedirtir.
Elektrikli araçları sıkıcı zanneden insanları görmemizi sağlayan olay.

Kardeşim senin elektrikli - hybrit araç anlayışın piriusla sınırlı kaldıysa bilemem ama

2 tonluk tesla model s 1300 kiloluk ferrariden daha çabuk hızlanıyorsa orda bir dur derim ben. Elektrikli araçların potansiyeli içten yanmalı motorlulara göre çok yüksektir. Çünkü elektrik motorlarının torku çok yüksektir ve bu torku ilk devirden itibaren verirler. Siz bir de teslanın ileride çıkaracağı spor aracı bekleyin. Model s bildiğin aile arabası ve kalkışta ferrari 458 in eline verecek utanmasa.

Bak bunlar da hibrit
porsche 918
ferrari laferrari
mclaren p1

Biraz araştırın amk. Sadece emisyondan dolayı hibrit araç yapıldığını falan mı zannediyorsunuz nedir? Batarya teknolojisi bugün ucuz ve yeterli olsa hiçbir üretici benzinli ya da dizel araç üretmez. elektrikli araçların önündeki tek engel bataryanın kapasitesinin sınırlı olması ve ağır olmasıdır.

İçten yanmalı motor çok iyi bir şey olsaydı fabrikalardaki 3000-4000 hplik sistemleri çalıştıran motorlar elektrikli olmazdı bugün.

İçten yanmalı motorlarda verim %30-%40larda gezerken elektrik motorlarında bu değer %90 ın üzerindedir. Enerjisini ses çıkarmaya ve ısınmaya harcamıyor yani direk yola aktarıyor.

Peugeot'un bu furyadan 500 beygirlik bir 308 çıkarması sonucu sıcak bakabileceğim konudur. Devir değişiyor ve ister istemez o devrin değiştiği jenerasyonuz. Benzinlilerin yerini dizellere bıraktığı, 3 litrelik motorların yerini 1.4lere bıraktığı, atmosferiklerin yerini turbolara bıraktığı gibi aynı şekilde hibritler de bir şeylerin yerini alacak. Gelecek kapımıza dayanmış durumda. Fakat ülkemizdeki vergi sistemi sayesinde beklenen satışı yakalayamadan hybrid modeller ülkemize giriş dahi yapamayacak hale gelecektir ve uzun süre daha dizel veya benzin hakimiyeti devam edecektir diye düşünüyorum
Tamamen elektrikli olmadığı sürece hiç bir itirazım olmayan durum.

porsche 918 spyder'ı gördük, nurburgring'in en hızlısı oldu. Tamamen elektrikli olunca işin tadı biraz kaçıyor ama hybrid'e karşı değilim.
Tamamen elektrikli olmadığı sürece, benim de desteklediğim durum.

Ayrıca hybrid spor otomobiller günlük kullanıma oldukça uygun oluyor. Şehir içinde dolaşırken sadece elektrikli motoru kullanırsan inanılmaz yakıt tasarrufu elde edersin. Onun dışında elektrik motorunun getirdiği fazladan güç var.

Hybridin eksik yanı ise elektrik motorunun getirdiği fazladan ağırlık.
Zaten kaçınılmaz olan hadise
nurburgring rekorunu tekrar kıracak olan otomobil olacaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri