hyundai'nin değişime devam ettiğini gösteren jip'tir.
9-10 Eylül tarihlerinde basına tanıtıldı, yer alan bilgi ekranının çözünürlüğü gayet güzel, malzeme kalitesi güzel. ix35'ten daha konforlu bir araba üretmişler. 7 ileri çift kavramalı vites oldukça sarsıntısız vites değiştiriyor, araba ile uyumu çok güzel denmiş.
motor olarak 1.6 litrelik turbo beslemeli motor kullanılmış. benzin ile çalışan bu motor 177 beygir, 265 Nm tork üretiyor. 0 - 100 km/s hızlanmasını 9.1 saniyede tamamlıyor. test sırasında 11 litrelik bir tüketim söz konusu idi. tasarruf konusunda pek başarılı bir model değil, hem 4x4 hem turbo benzinli çok normal. dizel bir seçenek olmaması türkiye pazarı için çok büyük bir eksi. satış fiyatları 100.000 ile 115.000tl arasında değişiyor.
Bu ünite ile satması mümkün olmayan araba.
Dizel bir seçenek gelene kadar öyle bekleyecektir.
Yılın arabası ödülüne aday olan arabadır.
Satış rakamları inanılmaz şu an için, Hyundai'nin en çok sükse yaptığı araba diyebiliriz artık kendisi için.
otopark.com incelemesini keyifli bulduğum modeldir. Bu ünite ve yakıt tüketimi ile bile tsi tiguan satarken, bunun da alıcı bulacağını düşündüğüm modeldir. Dizel ünitesi 2.0 litre olduğundan ötv ve vergi anlamında geride kalacaktır.
Dün binip test etme şansı buldum, o yakıt tüketimi ile ocak söndürür.
Hiç ama hiç mantıklı olmamış, 12-13 litreler cidden hayal değil.
Hayvanlar gibi yakıt tüketen araba. Çok güzel bir pazarlama taktiği ile millete gömdüler arabaları, şimdi herkes bunu konuşur oldu. Türk milleti olarak bayılıyoruz araştırmadan etmeden araba almaya, git şimdi sürekli pompaya da aklın başına gelsin.
En az Kuga kadar yakıyor desem.....o kadar yani . Bide araziye çıkınca contalarımı yakıyodu ne...
Body yapmış steroid basmış i20'dir. Gti'dan alınma jantları çok yakışmıştır. Yiğidi öldür hakkını yeme'ye dayanarak yakışıklı arabadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri