honda'nın patentini aldığı, 11 ileri vitese ve 3 adet kavramaya sahip olacak olan şanzımandır. 10 ileri manuel vitesi zaten kullanmakta olan firma, daha da farklı bir projeye imza atmış olacak.

3 kavramanın asıl olayı ise, çift kavramada yaşanan tork düşüşünün önüne geçmesi. teorik olarak bu ayn zamanda daha hızlı vites geçişi anlamına da geliyor.

bakalım bu şanzıman ne zaman kullanılacak.
honda'nın şanzıman işinin suyunu çıkarmasının kanıtıdır. yüksek ihtimalle performanslı otomobillerinde de bu şanzımanı kullanacaklardır.
kamyon viteslerini yakın zamanda geçeceğimizin habercisi. arkadaş yapın şonsuz dişli bitsin bu iş.
Bunun yerine motora kassalar daha mantıklı olacak olaydır. Yeni çıkan ruhsuz turbolu BMW motorlarının güç-devir, tork-devir grafiklerini incelediyseniz göreceksiniz ki motorun gücü belli devir aralığında sabit yani o devir aralığında tork -45 derece açıyla azalmaktadır. Bu da o devir aralığında kalacak kadar oranlı bir şanzıman koysanız 5 vites hatta belki 4 vites bile işinizi görür demektir. Sadece hızlı değişsin yeter. Çünkü hep max güçtesiniz zaten.
çift kavramaların bile hala sıkıntılı olduğu bu zamanda 3 kavramalı 11 ileri vitesli bu şanzımanı çıkarmaya çalışmak bile güzel bir haber
Bu kavrama işi traş bıçağına dönecek yakında dediğim olay. 4 kavrama 5 kavrama ile pürüzsüz vites geçişleri.
Kasa büyüyüp , motorlar küçüldüğü sürece vites sayıları artmak zorunda olduğundan artık pek şaşırmamamız gereken olay.
kargadan başka kuş torostan başka otomobil tanımayan dedem bile bak gün gelecek 12 vitesli araba bile üretilecek demişti

büyük adam vesselam
Görür görmez " yoooğğk gari" dedim. Bence gerek yok bu tarz fantezilere. Motora ya da şasiye falan uğraşsınlar
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri