iki köklü japon markası honda ve hitachi'nin ortaklığındaki alkolmetre motor kilit sistemli otomobil konseptidir.

çalışma prensibi akıllı anahtara entegre edilen portatif bir alkolmetrenin aracın ateşleme sistemiyle koordinasyonu ile çalışıyor.

projenin alkollü araç kullanımının önüne geçeceği ve her yıl binlerce insanın hayatını kurtaracağına inanılıyor. polislerin herkesi kontrol edemeyeceği gerçeğini göz önüne aldığımızda araçların bunu gerçekleştirmesi gayet güzel bir gelişme. basit, portatif ve günlük kullanıma uygun. üflüyorsun ve temizsen motor çalışıyor.

cihaz üflediğimizde akciğerlerden gelen doymuş su buharını algılayıp üç dakika içinde cevap veriyor. alkollü olduğunuzu algılarsa motor kilidi koyuyor.

sadece direksiyon başında değil arabanın dışında da çalışmasına rağmen cihaz insan nefesiyle dışarıdaki havayı ayırt edebiliyormuş.

benim takıldığım nokta ise arkadaş grubuyla çıktık. içki içmeyen ancak araba kullanmayı bilmeyen bir kişi alkollü sürücü yerine üfleyebilir. sürücünün üflediğinden nasıl emin olabiliyor?
daha önce otobüs şoförleri için yapılan uygulamanın binek araçlara yayılmasıdır.
fikir çok mantıklı. ama maalesef türkiye'de olduğumuz için hemen aklımıza bin tane soru geliyor. bizdeki tartışma asla "bu sistem daha iyi nasıl olabilir" gibi bir tartışma olmayacak. onun yerine "bu sistemi nasıl delebiliriz" temalı beyin fırtınaları yapılacaktır.

başlığı açan yazarın sorusu çok yerinde mesela, başkası üflerse ne olacak? bizde o kişinin ehliyetinin olmamasına bile gerek yok ayrıca. arkadaş grubundan biri alkol almasa da ona kullandırılmaz bazen. aracın sahibi kimse o kullanır, alkollü olup olmadığın bakılmaksızın. ayrıca polisin üflettiği aleti bile aldatmanın yollarını anlatmıştı bir tanıdığım, gerçekten atlatıyordu o taktikle. burada paylaşmayacağım tabii ki.
hayata geçemeyecek olsa bile farkındalık yaratması adına destek olunması gereken proje.
Asla hayata geçemeyek proje. Kim böyle bir arabayı satın alır ki? Tüm arabalarda standart hale gelmesi gerekiyor.
projenin sağlıklı bir şekilde çalıştığı kanıtlandığı taktirde tüm markaların kullanmak zorunda kılınmasını umduğum teknoloji.
Fikir çok güzel olsa da delinmesi çok kolay yöntemdir. Otobüslerin bazılarında mevcuttur bu donanım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri