Fiyat/performans oranına bakılırsa gtr bi adım önde gibi. Nsx e gelince 2 milyon TL nedir arkadaş? Türkiye piyasasında pek yer edinemeyeceğini düşündüğüm görünüş itibariyle tam bir cadde boyu aracı olacak araba.
Sadece Türkiye'de değil dünyada da satmayacak olan nsx'in baştan mağlup olduğu karşılaştırmadır. Japonların öğrenmesi gereken bir şey var; sen ne kadar iyi bir otomobil yaparsan yap sonuçta o honda logosu orda olduğu sürece asla bir italyan yerine tercih edilmeyeceksin. O sebeple ya gtr gibi çok daha ucuza çok iyi bir makine yapacaksın, ya da toyota gibi lexus logosunu yapıştıracaksın. Üzücü ama işin aslı budur.
Geçtiğimiz günlerde bir yerlerde ikisinin pistteki karşılaştırmasına denk geldiğim rekabettir. Hem tur zamanı hem de hızlanma sürelerinde NSX önde olan taraftı, buna açıkçası ben de biraz şaşırdım.

Bulursam videoyu eklerim buraya...

Eski ihtişamı olmayan karşılaştırma.
İkisinin de pist performansını canlı olarak izledim. Bu tip araçların birbirlerinden saniyenin bilmemkaçta biri daha hızlı olmaları satın alacak kitle için pek bir önem arz etmediği için daha başka şartlarla karşılaştırılmaları gerektiğini düşünüyorum.

İkisi de teknolojik süperotomobiller. Ancak GTR maalesef kaba görüntüsü ve modifikasyon potansiyeli ile daha çok RICER denilen kitlenin hayranlığını kazandı. Geçmiş modeller de NFS ve FF filmleri gibi nedenlerden dolayı bu kitleye hitap ediyordu ancak R35'te durum daha da vahim diye düşünüyorum. NSX ise daha olgun, yaşı biraz daha büyükçe ve 90'ların super otomobillerine hayranlık duyan kitle tarafından sahiplenilecek gibi duruyor. Tabii ki aracın aşırı teknolojik özellikleri bu kitleyi biraz iterek yeni bir kitle de oluşturacaktır. Yine aracın aşırı karmaşık olmasından dolayı mofidiye etmek de zorlaşacağı için, alan kişiler muhtemelen olduğu gibi binecekler, çünkü Jeremy May'in deyimine göre araç çok hassas dengeler üzerinde yürüyor. Yani R35'in hedeflediği "teknoloji" temasını asıl NSX sürdürecek gibi.

Bu arada R35'in canlı sesi NSX'le kıyaslanamayacak derecede iyi, bunu da belirteyim. NSX'i kullanmak içeriden zevkli olabilir, ancak dışarıdan R8 gibi supersportlar benzeri, çok sessiz denilebilecek bir araç.
Nsx bence eski ruhunu yansıtmıyor .Gtr eski günlerindeki gibi psikopat hâlâ. Bu bi kıstas olmayabilir ama eskiye yapılan göndermelerin çok önemli olduğunu düşünerek gtr diyorum tabi sıralı yerine gelen v motoru görmezden gelerek.
aslında eski nsx (1990-2005 yılları arasındaki jenerasyon) ve yine o tarihler arasındaki r33 ve r34 (r33'ün üretiliş tarihi 1993, bitişi ise 1999) (r34 ise 1998-2002) büyük fark yoktu. açıkçası sokakların yırtık çocuğuydular. fakat bu yeni nsx pistlere oynamışken (araçta 3 elektrik motor, 1 benzin var şaka mı bu ?) R35 her zamanki gibi muhteşem aerodinamiği ile kendini sokaklara da, pistlere de salınmaya uygun bırakmış durumdadır. benim şahsi görüşüm, nsx, R35 2017 Premium'un yanında fıss diye söner
R35 daha geniş kitlelere hitap ediyor, bu tartışmasız. Yurt dışında bunu günlük kullanımda aile arabası olarak kullananlar bile var. Her ne kadar ikisi de süper otomobiller olsa da ayrı dünyaların otomobilleri gözümde. Para sıkıntısı olmayacak, garajına ikisini de çekeceksin :)
İkiside geçmişte çok konuşulup, touge yarışlarını süsleyen arabalar. GTR namına sadık kalıp sürüş zevki ve kabalığını bozmazken, NSX günümüz şartlarına ayak uydurup hybrid motoru benzinli motoruna eklemiş. İkisi de güzel, lakin benim için R35 GTR herzaman 1 adım önde.
Arada korkunç fiyat farkı olduğu göz önüne alınırsa bu karşılaşmanın galibi açık ara GTR olacaktır...
bunlar da ilginizi çekebilir