Çekici bir spor otomobil için sürekli gelişim şarttır. NSX de bu prensibi izleyerek her sene yeni değişiklikler geliştirdi. Bu yüzden Kasım 1992’de çıkan NSX Type R önemli bir modeldir.

NSX zaten sunduğu harika performansla muhteşem bir araçtı, fakat Type R’da bu mükemmellik biraz daha pekiştirilmişti. “Type R”ın gerçek değeri daha sonraki yıllarda Integra ve Civic ile anlaşılmaya başlandı, fakat bu fikrin öncüsü NSX Type R’dı.

NSX’e Honda tarafından uygulanan Type R metadolojisinin prensibi, daha hafif ve daha sağlam bir araç üretmekti. Ağırlığı azaltabilmek adına gerekli kısımlar dışında klima, ses sistemi ve hatta yalıtım maddeleri bile çıkartıldı. Aynı zamanda koltuklar, direksiyon ve tekerlekler de daha hafifleriyle değiştirilince aracın standart ağırlığı 1352 kg’den 1230 kg’ye düşürüldü. Güç ağırlık oranı 1 HP’de standart 4,82 kg’den 4,39 kg’ye yükseltildi.

Bu güce uyumlu olması için NSX Type R daha sağlam bir gövdeyle donatıldı. Gövdenin bazı kısımlarına destek amaçlı alüminyum borular yerleştirildi ve bu dayanıklı yapının amortisörleri ve boruları da en iyi şekilde ayarlandı.
Motorun ayarları değiştirilmemişti fakat ağırlığın azaltılması, gücün artması demekti dolayısıyla araç oldukça hızlıydı. Aynı zamanda bütün Type R’ların motorları özel olarak üretilmişti ve yüksek devirlerde dayanılmaz bir haz veriyordu. 1996 yılına kadar yalnızca 500 adet NSX Type R üretildi. Bütün bunlar NSX’i gün geçtikçe değerlenen bir sanat eseri yapıyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri