Honda'nın 2012 yılında çıkardığı NC 700X modelinin devamı seride Nc 750 İntegra, NC 700S roadster modelleri de vardır. X'ler daha çok enduro touring olarak geçer. Enduro tarafı yoktur çünkü döküm jant vardır hard enduro yapamazsınız. X serisi S'lere göre daha az rüzgar alır uzun yolda avantajlıdır. S'ler daha alçak olduğu için şehir trafiğinde avantajlıdır.

Honda 2014 yılınca güncelleyerek NC 750X modelini çıkardı. Motor hacmi 670CC'den 750CC çıkarıldı motor gücü 50 küsür HP'den 55HP'ye çıktı maksimum gücü 6250 devir de üretebiliyor. Tork değeri de 62nm’den 68nm’ye çıktı. Maksimum torku 4750 devirde üretebiliyor
Üzerindeki motor biraz farklı normal motosiklet motoru gibi değildir çok devir çevirmez. 6750 devirde falan kesiciye girer. Tork beygirden yüksektir ve düşük devirde gelir klasik benzinli otomobil motoru gibidir. Yani normal motosikletler gibi değildir tork çok erken devirde gelir ve fazla devir çevirmez pata pata gider.
Tork düşük devirde geldiği için motor yatık halde viraj çıkışları düşük hızlarda özellikle elinizin ayarı yoksa arkayı çok kolay bırakır korkutur. Işıklarda kalkışlarda motoru çakmış kafasına geçirmiş arkadaşlarım vardır.

Ön konsolda vites göstergesi, ortalama yakıt anlık yakıt gibi bilgiler gözükür.


Biraz titreşimlidir. Arkada oturan artçı 30dk’lık yolculuktan sonra bi kaç dk yürüme zorluğu çeker. Selesi rahatsızdır benim gibi bisikletçi adamı bile bezdirir. 8-10 saat bisiklet sürüp Ege turu yapmış birinin kıçını 20dk'da tahtaya çevirir.

Biraz ağırdır (220kg) aksesuarlarla bu ağırlık daha da artar. topcase koruma demiri vs vs. Ancak ağırlık merkezi ciddi anlamda aşağıdadır bu sebeple kullanımı kolay denir. Ancak yine de ağır 2 kere sağ tarafa yatırdım kendi hatam kesinlikle. Boy 1.75 kolaylıkla kullanıyorum ilk motorum olmasına rağmen.

Önceki nesilde NC700 serisinde CBS ABS varken yeni nesilde kombine ABS’den vazgeçilmiş normal ABS kullanılmıştır.

Honda otomobillerde kullandığı 1.5’litrelik motor bloğunu kullanmış ikiye bölerek bu motosiklete gömmüşler. Otomobil bölümüyle ortak çalışarak bu motosikleti çıkarmışlar. Motor bloğu yatay şekilde yerleştirildiği için üst tarafta çok güzel boş alan ortaya çıkmış buraya da bagaj koymuşlar. Standart motosikletlerde deponun bulunduğu bölümde M-L beden kask alabilen 21 LT bi alan var(2016 ve sonrası 22 LT) müthiş bir şey. Motosikletin deposu da kuyruk kısmında yer alıyor. 14 küsür litre yakıt alabiliyor. Uzun tura çıktığınızda arkaya yük bağlarsanız yakıt alımlarında problemdir. Sınıfında ki modeller 17-21 LT alır ancak aynı mesafeyi hatta daha fazlasını katedebilirsiniz bu motosikletle.

Motosikletin çıkış amacı eski nesil ağır çok yakıt tüketen motosikletler yerine (yine ağır ama) daha az yakıt tüketen bir motosiklet çıkarmakmış. Şu an Haziran 2018 itibariyle 70-74TL 11-12 litre yakıt alıyorum. Gazlarsam 270km. Sakin gidişte Eyüp-Maltepe arası 310km arası gidebiliyor. Sakın gidişte 3.5 litre civarında yakıyor İstanbul E5 trafiğinde. Keyifle gazlarsanız 4 litre yakıyor uzun yolda 100-120 arası 3.2 litreyi geçiremezsiniz 2.8 yaktıranlar bile vardır. 160-150 bandından Africa Twin'le aynı yakar.
Sınıfının en az yakan motorudur ortalam 1-3 litre arası az yakar 100km'de. 250CC scooter'lardan az yakar herhalde dünyadaki en az yakan motosiklet kendileridir.

Sınıfındaki en eşşek motosiklet denir öyledir ama 750cc’nin eşşeğidir bu motosiklet 0-100’e 6 sn’nin altında çıkabiliyor. Ara hızlanmalarda İstanbul trafiğinde geçemediğim otomobil olmadı henüz. Maksimum hızı 190-200km/saat civarında. Sınıfındaki motosikletlere göre düşük değildir 10-20km maksimum hız fark eder ancak üst limitte sürekli gidemeyeceğiniz için sorun değildir aslında.

Dez avantajı arka amortisörü kolay patlar fiyatı Honda orijinal alırsanız 2500-3000 TL civarında. Touratech arka amortisör Level 2 preload ve damdping ayarlı 7-8 bin tl civarında. Motoface Garaj Eyüp Karakaya amortisörleri tamir edebiliyor özellikle amortisör bakımı için ön arka kendisine gidilmedilidir. Ben gitmedim bilmediğim için hata ettim. 2018 modelinde Showa amortisör kullanılıyor. Yani yeni modelinde amortisör problemi çözülmüş durumdadır.

Frenleri ABS olmasından dolayı güven veriyor sınıfında fren konusun da yine geride ama bi kaç kez sert fren yapmak zorunda kaldım üzmedi kaza yaptırmadı. Önde tek disk vardır.

6 ileri çok plakalı ıslak kavrama şanzımana sahip. Vites geçişleri 1-2 de motor ısınınca zorlaşır boşu bulmak zorlaşır. Üst vitesler şıkır şıkır geçer.
1 ve 2. vitese çıtank çutonk diye geçer bilmeyen adamı korkutur, motor aşağı indi falan sanarsınız. Dur kalk istanbul trafiğinde sol el felç geçirebilir.
Dünya da global olarak Honda bu motoru 12-10bin km'lerde servise çağırırken Honda TR'de 6 ay ya da her 6 binde servise uğrayın der. Yedek parçası gereksiz pahalıdır. Standart filtre yağ vs değişimleri premium otomobil markalardan pahalıdır. Bu sebeple servise uğramadan kendiniz de yapabilirsiniz eliniz anahtar tutuyorsa.
Üzerinde ki motor motosiklet karakteristiğinde değildir çünkü tanıdığımız sevdiğimiz abimiz honda jazz'ın motorudur, 2 silindire düşürülerek elde edilmiştir. Torku nedeniyle arkayı salar ama eski tek silindirli yamaha mt serileri gibi psikopat değildir, bu nedenle ilk motoruyla bol bol tecrübe yapmış kişilere tavsiye edilebilir. Frenleri nissin markadır, brembo kadar olmasa da üzmez, iyidir.
bunlar da ilginizi çekebilir