honda'nın maxi scooter sınıfında satmakta olduğu, 279 cc oluşundan dolayı bir üst ötv dilimine giren, selesinin alçak oluşu ile yamaha x-max 250 yerine satın aldığım motosiklettir.

selesi çok rahat, uzun yolculuklarda dahi hiç bir yeriniz ağrımıyor. belki sırtıklı bölümü biraz daha gidona yakın olabilirmiş, keza benim kollar biraz uzak kalıyor.

frenleri çok ama çok iyi. nissin kaliperler görevlerini çok iyi yapıyor. el freni de olsa hoş olurmuş, avrupa'ya satılan modellerde var ama ülkemizdekilerde yok.

ortalama yakıt tüketimi ise şehir içinde 3.5-3.6, benim gibi biraz şehir dışı takılınca 3.1-3.0'larda geziniyor ki sınıfında oldukça iyi bir yakıt tüketimi bu.

artçının da konforu iyi, ayak koyma peg'leri doğru konumlandırılmış. sele aynı şekilde rahat. artçı ile sürücü arasında da oldukça iyi bir mesafe var.

avrupa ve japonya'da bakımları senede 1 veya 12.000 kilometrede bir. ülkemizdeki koşullar daha pis olduğundan?!? dolayı bakım periyodu 6 ayda bir ya da 6.000 kilometrede bir. (istanbul'da otobanda kullanıyorum, ne alaka 6 ayda 1?)

sonuç olarak şu an fiyatına göre oldukça mantıklı bir scooter kendisi. zaten bayilerde de kalmamış durumda. mümkünse temiz bir ikinci elini almak daha mantıklı diye düşünüyorum.
orta yaşlı veya yaşlı denebilecek kesime hitap etmekte olan fiyat/performans canavarının incelemesidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri