Honda Civic Type R modelinin üçüncü jenerasyonudur. EP3'ten sonra, FK2'den önce üretilmiş, üretimi 2006- 2011 yılları arasına yayılmıştır.

Yerini aldığı modele göre daha çok tasarımsal değişiklilere sahip olan FN2, aynı atmosferik, 2.0 litrelik (K20Z4 ) motorun biraz daha elden geçirilmiş 201 bg'lik versiyonuna sahiptir. 6 ileri manuel şanzımana sahip otomobil rüya gibi vites geçişlerine, su gibi akıcı bir motora ve harika motor sesine sahiptir.

2007'de kullandığım zaman vites geçişlerinden aldığım keyfi başka modelden aldığımı hatırlamıyorum, gerçekten harikaydı.

Sedan ve hatchabck gövdelerinde üretilmiştir, sedanının kodu FD2'dir. Sedanların motor gücü 225 bg'dir.

Sedanlarda bağımsız olan arka süspansiyon hatchback modelinde yine torsiyon çubuğu şeklinde tasarlanmıştır.

Birçok dergide eski modele göre çok büyük teknik değişikliklere sahip olmadığı için eleştirilmiş olsa da bana kalırsa son atmosferik Type R olduğu için özel bir yere sahiptir. Çok tutulmamasının nedenlerinden biri de EP3'e göre daha yavaş kalmasıdır. Her ne kadar yapılan karşılaştırmalar bunun aksini gösterse de kullanıcılar EP3'ü daha çok seviyor, bu bir gerçek.

Mugen RR adında özel bir versiyonu da üretilmiştir...
honda civic type-r (ep3)'e göre daha iyi yol tutan, daha iyi duran ve genel olarak da daha iyi otomobildir. biraz daha ağır olduğu için rolling'cilerce ep3'e göre daha az sevilir. alacağım tek honda civic type-r'dır.
Type-R'ın yumurta şeklini almaya başladığı ilk kasadır. Jeremy Clarkson'a göre EP3'ten gerek hızlanma gerek viraj kabiliyeti gerek sürüş pozisyonu olsun her konuda daha kötüdür. EP3'teki bağımsız arka süspansiyonlar FN2'de yerini torsiyona bırakmıştır. Bolca önden kayma eğilimi gösterir.
Son atmosferik Typer, iç tasarımına ve egzoz şekline hayran kaldığım araç. Söylentilere göre Ep3den bir tık yavaş olduğu söylenir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri