ne hikmetse satın alıp kullanan kimsenin motorundan şikayet etmediği, yerli yabancı hiçbir incelemede (pist denemeleri dahil) şişme, arıza yakma, limp moda alma gibi durumlardan hiç bahsedilmeyen ama aracı hiç kullanmamış kimselerin şişiyormuş gitmiyormuş, yarım depo benzinle basınca arıza yakıyormuş dediği otomobil. Mışlardan muşlardan geçilmiyor.

Gideri, yol tutuşu, duruşu sınıfında en iyilerinden. Eksi olarak görülebilecek unsurlar ise kişiye göre değişir ama, oldukça sert süspansiyonlar, sert yarış koltukları ve saçma sapan donanım konfigürasyonudur. Az konfor isteyen adam bu arabaya binemez. +R modunu açarsanız e5'te tem'de zıplaya zıplaya gidersiniz o kadar sert yani. Bir de turbo olduğu için eski vtecler gibi 8-9 bin devir çevirmiyor ve onlar gibi gümbür gümbür sesi yok.

Türkiye'de araç sahiplerinin piste çıkmamalarının sebebi ise beygir gücüne belirlenen pist giriş ücreti. Eskisi gibi sabit fiyat olsa pistte bol bol görürdük, 300hp diye seansına 600 lira isterlerse kimse girmez tabi piste.
tümünü gör
ilgili galeri