honda civic'in yüz değiştirdiği ancak büyük hayal kırıklığı yarattığı model.
kanser sebebi şanzımandır. iki vites arası sigara biter. yokuşta saçmalar.
Beklentilerin oldukça altında kalmış olan otomobil. Konfor, rijitlik ve yalıtım konusunda baya baya sınıfta kalmıştır. Honda ne zaman adam gibi otomobil üretecek diye bekliyorum.
2006 yılında ilk olarak 1.8 litrelik i-Vtec 140 hp güce ve 174 Nm torka sahip benzinli atmosferik ile 5 ileri manuel ya da i-shift (otomatikleştirilmiş manuel) vites kombinasyonuyla gelmiştir.sert süspansiyon ve jant ölçülerinin yanında(yol tutuş'u harikadır,bunun yanında gergindir ve konfor diğer civiclere göre kötüdür) motorun sunduğu değerlerin 'sport' donanım adıyla satışa çıkarılışı, bu araçla ilgili beklentileri arttırmış ancak i-shift şanzıman'ın 1.8 motor'a yaptığı azap tecrübe edildikçe kullanıcıların çok çabuk gözünden düşmesine neden olmuştur. "1.6 sedan'mı o :( "
2009 yılında makyajlı hb'lerle beraber i-shift şanzımanın daha az sırıtacağı düşünülerek 1.4 litrelik 100 beygirlik motor'a geçildi,1.8 motor i-shift-tam otomatik-manuel alternatifleriyle sipariş üzerine getirilmeye başlandı.
şu an 2.elde 40-50 bin tl aralığında 1.8 tam otomatikler(1.8 executive sedanlar'da mevcut) nadiren gözükmekte,bu kombinasyon 1.8 hb'in en uyumlu kombinasyonu olarak göz doldurur , kendini aratır , alma isteği uyandırır falan.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri