Türkiye'ye gelmişken arkadaşımın otomobilini 2 gün kullanma fırsatı buldum ve incelemesini yazmak istedim. Keza bu model türkiye'de çok satmış bir model, bu yüzden beklentilerim yüksekti. Bir hayal kırıklığı ile karşılaştığımı belirtmek isterim.

Kabin ile başlayacak olursam; oldukça geniş, segmentinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Malzeme kalitesi fena değil, ne çok iyi ne de japon gibi çok kötü. buna rağmen trim sesleri oldukça fazla. kullandığım otomobil 89.000 kilometrede idi ve iyi bakılmış bir otomobildi.

dirkesiyon hissi diye bir şey yok, turu çok gazla, feedback çok zayıf. ne oluyor ne bitiyor anlayamıyorsun, çünkü sana hiç bir geri bildirim göndermiyor.

şanzıman 4 ileri otomatik, çok eski bir teknoloji. yakıt tüketimini çok arttırıyor ve sportif kullanımda bildiğin evde kimse yok. bozulmuyormuş bu iyi bir yönü belki ama kesinlikle gönlümü çalamadı.

yakıt tüketimi çok fazla, ortalama yakıt tüketimim 11.9 litreydi. ki neredeyse hiç gazlamadım, inanılmaz sıkışık bir trafiğe girmedim.

frenler zayıf, kendini güvende hissetmiyorsunuz. pedalın hissi güzel, dozlaması da güzel.

arka diz ve baş mesafesi yeterli hiç bir rahatsızlığı yok.

yaklaşık 40.000 tl isteniyormuş bunlara, sakın vermeyin.

(bkz: 2006 honda civic 1.6 otomatik)
Lamborghini Aventador LP750-4 SuperVeloce'den yaklaşık ortalama 3 litre, Ferrari 458 Italia'dan 1.4 litre, Lamborhgini Huracan LP 610-4'ten 0.6 litre daha az yakan modeldir. Mercedes-Benz C63 AMG, Bentley Continental GT 4.0 V8 S, Audi RS4, Ferrari California T 3.8 V8, BMW M5 ve M6, Jaguar F-Type Coupe, Audi RS6 Avant, Porsche 911 Carrera 4S ve Mercedes-Benz S350 CDI BlueEfficiency 4MATIC ise fabrika verilerine göre Civic'ten daha az yakmaktadır.
'Dedem ne yaptın?' diyesim gelen test sürüşü. Vay arkadaş.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri