1856 yılında eyer yapımı amaçlı kurulduktan sonra 1908'de otomobil üretimine geçiş yapan avustralya markası.

1931 yılında general motors tarafından satın alındıktan sonra firma tamamen gm'nin avustralya operasyonlarından sorumlusu haline gelmiştir. üretimin tamamına yakını gm çatısı altındaki araçlara dönmüştür.

hatta öte yandan suzuki, toyota, nissan gibi uzakdoğu firmalarıyla da önemli anlaşmalar yapmıştır.
garip otomobil pick-up karması modelleri ile meşhur firma.
Ürettikleri en meşhur modelin, avusturalyalıların pek sevdiği maloo adı verilen pick-up ve performans otomobili melezi makineler olduğu avusturalyalı üretici. Avusturalyadaki üretimleri 2017 yılında durdurulmuş olup tüm otomobilleri ithal edilmektedir. Tüm otomobilleri gm’in amerikada ve avrupada kullandığı platformları paylaşmakta, yalnızca holden logosu ve pazara özgü donanım paketleriyle satılmaktadır.Örneğin Opel astra k, İngilteredeki vauxhall astra gibi burada holden astra olarak pazardadır. Ayrıca chevrolet trax gibi araçlar da holden logosuyla satılır. Maloo üretimi ise eskiden marka bünyesine dahil olup sonradan bağımsız hale gelen performans merkezi, hsv markasına bırakılmış ve bünyesinden çıkmıştır. Yüksek ihtimalle, şuan en çok satan modeli olan astra da, Gm’in Opel ve vauxhall’ı psa’ya satmasıyla gelecek nesilde devam etmeyecektir. Belkide Fransızlar, hala gm’in elinde olan holden‘e gelecekteki astra’nın platformunu kullanma izni vermeyebilir. Chevy yapımı v8ler ile kıta çöllerinin tozunu attırdıkları yıllar geride kalmış. Gm eliyle öldürülmüş markalar kervanına katılmıştır.
Maloo tarzı konseptlerinin pek de çirkin durmadığını düşündüğüm firma, ayrıca bu tür araçlar göründüğünden daha güçlüler, holden sv6 ute 285 hp gücünde bir otomobildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri