Bir diğer adı koridor radar olan radar sistemi. A ve B noktasına yerleştirilen kameralar A noktası ile B noktası arasında geçtiğiniz süreyi hesaplayarak arasındaki hızınızı ölçüyor. Örneğin limit 50 km ise ve siz de A noktasından B noktasına 80 km hız ile gittiyseniz bu sistem bunu algılıyor. Çok basit bir şekilde mesafe / zaman ortalama hızınızı veriyor zaten.

Önceleri tem'de gişelere giriş çıkış süresi ile yapılmaya başlanan bu sistem artık tamamen kendilerine özgü kamera sistemleriyle donatılmış ve ülkemizin dört bir yanında can bulmuş durumda.

Amacı ise trafiği olabildiğince sakinleştirmek aslında. Yani hep trafik sıkışıklığında bahsettiğimiz domino etkisini ortadan kaldırmak. Sabit ve alçak hızlarda giderek, şerit uyumu, yani şeritler arası hız farkını ortadan kaldırarak, bireysel hızlanmalara, makas atmalara son vermek. Sol şerit de orta şerit de sağ şerit de 50 km hızla giderken hiçbir apaçi arkadaşımız makas atamayacaktır. atanı tabi çıkar ama sistemin amacı bu yöndedir. Sistemin bug'larından biri ise yine tem'de uygulanırken yapıldığı gibi B noktasına varmadan hemen önce sağa çekip beklemektir.
tümünü gör
ilgili galeri