Bir diğer adı koridor radar olan radar sistemi. A ve B noktasına yerleştirilen kameralar A noktası ile B noktası arasında geçtiğiniz süreyi hesaplayarak arasındaki hızınızı ölçüyor. Örneğin limit 50 km ise ve siz de A noktasından B noktasına 80 km hız ile gittiyseniz bu sistem bunu algılıyor. Çok basit bir şekilde mesafe / zaman ortalama hızınızı veriyor zaten.

Önceleri tem'de gişelere giriş çıkış süresi ile yapılmaya başlanan bu sistem artık tamamen kendilerine özgü kamera sistemleriyle donatılmış ve ülkemizin dört bir yanında can bulmuş durumda.

Amacı ise trafiği olabildiğince sakinleştirmek aslında. Yani hep trafik sıkışıklığında bahsettiğimiz domino etkisini ortadan kaldırmak. Sabit ve alçak hızlarda giderek, şerit uyumu, yani şeritler arası hız farkını ortadan kaldırarak, bireysel hızlanmalara, makas atmalara son vermek. Sol şerit de orta şerit de sağ şerit de 50 km hızla giderken hiçbir apaçi arkadaşımız makas atamayacaktır. atanı tabi çıkar ama sistemin amacı bu yöndedir. Sistemin bug'larından biri ise yine tem'de uygulanırken yapıldığı gibi B noktasına varmadan hemen önce sağa çekip beklemektir.
Plaka tanıma sistemi ile çalışan radar biçimi.
ülkemizde sistemin nasıl çalıştığını kavrayamayan kişiler ilk kameradan 60 la geçip sonra 120 basıp ikinci kameradan yine 60 la geçiyor, sonra eve ceza gelince çok şaşırıyor.
basıp basıp sağa çekip beklemenin hiçbir faydası olmayacağından adam gibi hız limitlerine uyarak gitmek durumunda bırakan radar sistemidir. mis gibidir.
"Kamerayı geçtik kanka sıkıntı yok, diğer kameraya kadar yapıştır yaklaşınca yavaşlarız."
Tem de bu olaydan dolayı ceza yemiş olan kimse var mı diye merak etmekteyim. İçimden bir his sanki bu olay düzgün çalışmıyor bizi kandırıyorlar diyor.
Bu olay trafigi yogunlaştıracagı kanaatindeyim. Halbuki yapsana limitsiz. ama dogru ehliyet almayı bırak hiç bir vasıtaya tek başına dokunmaması gereken kişilere ehliyet verdiginiz için oluyor.
Bekleyende ceza alacakmış. Çözüm bulduğunu sananlara şok diye övüne övüne her yere başlık atmışlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri