• / 3
Yeni nesil otomobillerde çok sık karşılaştığım problemdir. Elektrik destekli direksiyonların bir çoğunda problem aynı; hissiz, jöle gibi bir direksiyon.

Bazı markalar bu işi cidden iyi kotarıyorlar ama bazıları da içine ediyor. Örnek vermek gerekirse bmw'nin direksiyonları hissiz değil ama Volkswagen Group bana göre hissiz.

Hidrolik direksiyonun canını yiyeyim.
Hiç sevmediğim, aynı zamanda hiçbir zaman sevmeyecek olduğum direksiyon.

Genellikle hissiz direksiyona sahip araçlar ile gazlamaya korkuyorum. Şimdiye kadar gördüğüm(sürdüğüm) en hissiz direksiyona sahip araba için (bkz: renault megane 2)
hyundai'nin neredeyse bütün yeni modellerinde var olan sorun. ix35'in direksiyonu mesela kullandığım en hissiz direksiyondu.
2011 ve ustu 5 serisi kadar rezilini gormedim gobeklerde ufak donuslarde hafif bi arkayi attirmak istiyor insan ama en ufak kopmada direksiyon gidiyo sanki bosa donuyomus hissi veriyor
otomobillerin robotlaşma yolunda geçirdikleri evrelerden biridir.

elektrikli otomobillerde nasıl motor sesi bittiyse, bu direksiyonlarla birlikte yol hissi de bitecek. elektronik pedal destek sistemleriyle o işi de halletmişlerdi, sıra direksiyonlara geldi. en azından direksiyonu hissizleştirmeyin ya.

yavaş yavaş arabalarda "duygu" namına en ufak bir detay kalmayacak. günün birinde bizde de kalmayacak ya neyse.
binek otomobillerde artık oldukça sık rastlanan hadise.
git gide sadece süper ve yüksek performanslı arabalarda hisli direksiyonlar olmaya başlayacakmış gibi geliyor bana. yani bir süre sonra artık bunu konuşuyor bile olamayacağız.
alfa 4c yi sevmemin tek nedeni (bkz: kara direksiyon) lu olması.hissiz elektrohidrolik direksiyonlara karşı mertce duruş.bravo alfa.
Geç yönlenen, hatta yönlenmesini hissettirmeyen direksiyonlardır. Yumuşaklıklarından ziyade yolda olup biteni size iletmekte güçlük çeker hatta hiç iletemezler. Hisli direksiyonda yoldaki her şeyi hissedebilir anlayabilirsiniz. Hatta porsche'nin bir modeli için demir paranın üzerinden geçseniz onun ne olduğunu anlarsınız gibi bir söz edilmişti birisi tarafından. Her daim aklıma bu gelir, otomobilin sürücüye ilettiği sürüş dinamikleri konusunda.
Benim eski focus burda yazılanlara benzerdi,çok tepkiliydi, yüksek süratte ve virajlarda sertleşmezdi, korkuturdu sürekli araba yolda gezerdi..Golf direksiyonu hissi az ama sertleşmesi ve diğer özellikleriyle daha üstün..
Yani ne diyoruz herşey his değilmiş, başka özelliklerde lazım. Bmw e90da benzer aynı şekilde..
Renault Fluence tek geçerim
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir