Hidrolik bir pompa sayesinde direksiyonun daha hafif olmasını sağlayan sistemdir.
Otomobil sektöründe yapılmış en önemli geliştirmelerden biri diyebiliriz kendisi için, bunun ne kadar kıymetli bir icat olduğunu hidrolik direksiyonu olmayan bir araba kullandığınızda anlarsınız.
Üretilmesi ile bir deviri kapamış olan teknolojidir. Yenisi olan elektrikli direksiyon 5 para etmez.
Fiat grubunda 'city' tuşuna bastığınızda direksiyonunuz yumuşuyor ise direksiyonunuz 'elektro hidrolik' demektir. 1955 yılında Rolls Royce'ta kullanılmıştır ama yaygın olarak kullanımı 1983mercedes 190 serisi ile başlamıştır.

Genellikle direksyion hiroliği seviyesi kontrol edilmez ama etmekte fayda var, hatta 2-3 yılda bir değiştirmek en güzeli.
En güzel direksiyon sistemi. Elektrikli olanlar fazla hissiz, hidrolik dahi olmayanlar ise kazık gibi.
Elektrikliden sonra biraz ağır olsa da ben öyle olmasını sevenlerdenim.
Hidrolik direksiyon kullanan biri iseniz ilk kez elektrnik versiyonu kullandığınızda kendinizinkinin bozuk olduğunu sanabilirsiniz. Gerçekten o kadar fark vardır iki teknoloji arasında. Ancak denilenler doğrudur, Elektrnikler çok hissiz ve sürüş zevkini bayağı bi hale sokuyorlar.
Keşke hala tüm araçlarda kullanılsa dediğim direksiyon sistemidir. mekanik hissi, yoldaki olan biten herşey elinizde hissedilir. elektrikliler gibi logitech direksiyon yapay hissiyatı yoktur.
Normalde octavia sahibiyim direksiyon zevki fena değil ama elektronik en nihayetinde. Zevkine 87 kasa dökük bir broadway aldığımda ise hidrolik direksiyonun ne kadar büyük bir nimet olduğunu anladım. Buradan johansenn hidrolik e selamlar sevgiler.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri