toyota mirai ile başlayan bir serüvendir aslında. hidrojen yakıt kullanımı tüm dünya'yı heyecanlandıran bir gelişme, japon'lar bu konuda liderler.

bilindiği üzere bu yakıt türünün co2 salınımı yok, yani kullanabileceğiniz en temiz yakıt. 13 otomobil firmasının desteklediği bir hidrojen konseyi kurulmuş durumda.

ilk aşamada 1.4 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak, aşama aşama bu yatırım arttırılacakmış.
geliştirilmesiye içten yanmalı motor teknolojisinin uzay çağını yaşayacağı, eskiyi motorları bilmeyip hidrojen zamanında doğanların "Siz ne çekmişsiniz be!" nidalarını söyletecek otomobildir. Geliştirilmekte olan bir otomobilin doğaya zarar vermemesi önemli bir gelişme iken, yakıt olarak doğada %70 oranında bulunan suya gereksinim duyması sonsuz enerji döngüsünün kilometre taşı olabilecek kapasitededir. Bir çok araştırma ile hidrojen üretilmiş ama depolanma aşamasında zorluklar olduğundan yakın zamanda sokaklarda gözükmesi bizim için zor gözükmektedir.
Günümüzde hidrojen yakıt hücresiyle çalışan üç otomobil satışta: Honda Clarity, Hyundai ix35 Fuel Cell ve Toyota Mirai.

Bunlara yakın zamanda farklı modellerin de eklenmesi bekleniyor.
Mirai ile başlayan serüvendir dersek eğer bir çok üreticiye haksızlık etmiş oluruz . Yakıt hücresinin tarihçesi de otomobiller kadar eskidir ve otomobiller için konuşacaksak GM 'nin yaptıkları veya 70 petrol krizinden sonraki yıllarda Mercedes'in bir çok atılımı bulunmaktadır Hidrojen yakıt hücreli araçlar konusunda . O zamanın teknolojisi ile gerisi getirilmediğinden ve avantajlarına rağmen ağırlık , yer kaplama gibi sorunlarından dolayı yakıt hücreleri araçlara ara verilse de hala Hidrojen üzerinde BMW Mercedes vs bir çok otomotiv firması çalışmaktadır .

Ayrıca her seferinde aynı hatanın yapıldığı olay . Hidrojen demek daha verimli yanma yani motorun da veriminin artması demek . Kimyasal tepkimelerle de emisyonsuz bir araç demek . Ancak şunu unutuyorsunuz Hidrojen , toprağı kazıp elde edeceğiniz bir şey değil . Hidrojeni elde etmek için bazı yöntemler var :

Doğalgazın buhar reformasyonu
Biyokütleden elde edilmesi
Elektroliz
Kömürün gazlaştırılması

Ve sıkı durun evet Bor dan hidrojen üretme . Şimdi bu yöntemlerin çoğuna baktığımızda nerede kalıyor doğaya temiz olma olayı , sıfır emisyon olayı ?

Norveç gibi ülkede elektriği güzelce alırsın suyu güzelce alırsın tamam ama Çin gibi ülkelerde ne yapacaksın ?

Daha gidilecek çok yol olsa da evet geleceğin arabaları yakıt hücreli olacak . Ancak bunları da körü körüne savunmamak lazım .
(bkz: suyun litresi 5 lirayı geçti)

ülkemize gelmez umarım dediğim teknoloji
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri