geçmiş günlerden taa günümüze kadar bkz. 85-2012 arasında manuel olarak üretilen el frenlerinin hiçbirinin tutmuyor olması.

bmw kullanan vatandaşın AR-GE deki mühendisleri gerizekalı sanması ve " o kadar araba yapüyülar bi elfrenini tutturamüyular gerizekalı bunlar" nidaları eşliğinde gömerken, ar ge deki mühendislerinde karşı düşünce olarak,
"yaptığımız araç rwd ve dünya çapında bu araba giderken lan şurda bi götü kaydırayım mantığı ile el freni çeken sipastikler olacaktır" düşüncesiyle bilinçli olarak yapılmayan hadise. Bkz. (Karda rwd araçta ön lastiklere zincir takmak)

Açıklaması da şu,
örnek verecek olursak hidrolik elfrenli rwd bir otomobilde tam güçteyken yada yükte gaza basarken hidroliğin çekiliyor olması, difransiyel, şaft,akslar ve bilimum mekanik parçayı şoka sokar. onlar dönmeye çalıştıkça hidrolik hop bi dakka der. kısa bi süreç bu kavga devam ettikten sonra şu saydığımız materyallerden birisi işi bırakır ve artık kendi yoluna bakar.

rwd otomobillerde el freni çekebilecek insanların olduğu ve bu tarz bi hasarın garantiye girmeyeceği, müşteriyle papaz olmak yerine en baştan önlemini alma fikrini de araştırıp geliştiren mühendis abilerime burdan saygılarımı gönderiyorum. En sonunda elektronik park frenine geçildi ve en azından kontrol elektronik ünitelere geçtiği için hayvanlık yapılamaz şekilde yazılmış ve tam tutar hale gelmiştir. Unutmadan ve bir not ekliyorum.

Abiler, sizlerin bilinçli olarak yaptığınız tam tutmayan el freninin tellerini her gün yüzlerce kişi sanayide sıktırmaya çalışıyor :(

Tutmasın el freni. zorlamayın.
Bugün de aydınlandık elhamdülillah.

Konu sahibine teşekkür ettiğim başlık.
bunlar da ilginizi çekebilir