--- spoiler ---
Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan kararına göre, elektrik motoru da olan ve elektrik motoru 50 KW'ı geçip motor silindir hacmi 1,800 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45'e düşürüldü. Motor gücü 100 KW'ı geçip motor silindir hacmi 2,500 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 145 olarak uygulanan ÖTV oranı yüzde 90'a çekildi.
--- spoiler ---

Umarım fiyatlara da bu oranlarda yansır.
Toyota'nın Prius'u Türkiyeye getirmek için bahanesinin kalmadığını gösteren haber. Hükümet resmen kıyak geçmiş 1.8 motor kullanılıyor. Umarım biraz da Toyota elini taşın altına koyar da bizde yolda prius görmekten sıkılırız.

İlgili karar
i8 almak isteyenler 605 bin tl'lik giriş paketini tahmini hesaplamam ile 461 bin tl ye alabilecekler. Hemen 2 tane sipariş geçeyim.

Cevaben edit: Kanun şu şekilde, 50 KW yi geçip, motor silindir hacmi 1800 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için %90 olan ötv %45 e düşürüldü.

Buna bağlı olarak i8 - 96 kW yani 50 kw yi geçiyor. ve i8 1495 cm3 yani 1800 ün altında o yüzden i8 in girmesi gerekiyor.
50kw motor gücümü pil kapasitesi mi merak ettiren indirim, pil kapasitesiyse i8'e dokunmuyor.

Bende bir cevaben edit gireyim o halde; i8'in bataryası 7.1 kWh kapasitededir ve çıkış gücü 96 kW'tır. Yani bu ayrımda hangisinin göz önüne alınacağı önemlidir. Tesla ithalatı yapan bir kişi ile görüşmemde getirdikleri araçların ötv'de pil kapasitesi üzerinden değerlendirildiğini ve mesela 85kWh kapasiteli P85D'nin %3'lük vergi dilimine girdiğini söylemişti. i8'i 96kW olarak düşünürsek Tesla'yı da 515kW olarak düşünmemiz gerekir ki o zamanda %3'lük vergi dilimi yerine %15'e girer.
Son olarak nasıl normal araçlarda motorun çıkış gücü değil hacmi üzerinden hesaplanıyorsa elektriklilerde de çıkış gücü üzerinden değil pil kapasitesi üzerinden hesaplanacaktır diye düşünüyorum.
pil kapasitesi değildir. Araç gücüdür. Ayrıca BMW i8 halihazırda 1.5 litre motor kullandığından yüzde 45 ötv'ye dahildir. Bir değişiklik olmamıştır.
i8 in batarya gücüne göre hesaplanma alınamaz. Elektrik motoru çıkış gücüne göre hesaplama alınabilir. Çünkü resmi gazete de KW olarak değer verilmiş KWsa olarak belirtilmemiştir. 7.1 olan odur. Ayrıca tesla hibrit bir araç değildir. Tesla %100 elektrikli olduğu için "tavizsiz elektrikli otomobil" olarak geçmekte ve vergi oranları motor hacmine göre %3 – %7 - %15 olarak değişmektedir. Tesla model S motor gücü itibariyle %15 lik dilime girer. Yani i8 ve tesla model s karşılaştırması doğru olmayacaktır. Resmi gazete de yayınlanan bilgiye göre elektrik motoru çıkış gücü 100 kw altında olanlar ve aynı zamanda 1500 cc altında olanların ötv'si %90 dan %45 e düşürülecektir. i8 in elektrik motoru çıkış gücü 96 KW dir. Motor hacmi ise 1495 tir yani 1500 ün altında ve verilen değerlere göre ötv düşüşü yaşanması gerekmektedir. Mantık budur.
Türkiye'de 1.6 litre motora kadar olan araçlardan zaten yüzde 45 ötv alınır. i8 1.5 olduğu için dün de bugün de vergi oranı aynıdır. Bu yeni tasarıyla Toyota prius gibi motoru 1.6 litrenin üstünde olan araçlar etkilenmiştir.
Zaten karşılaştırma olarak yapmamıştım onu, Tesla ithal eden bir kurum araçları %3 ötv üzerinden soktuklarını ve bunun nedeninin bilinenin aksine hesaplamanın motor gücü üzerinden değil pil kapasitesi üzerinden yapılması demişlerdi. Kimin dediği doğrudur bilemiyorum ancak devlet tarafından daha net bir açıklama gelmeli çünkü dediğim olaya göre demekki şu anda Türkiye'de %15 vergi ödemesi gerekirken %3 vergi ödemiş tesla sahipleri var ve bu düzenbazlıktan değil bilgi eksikliğinden kaynaklanmış gibi duruyor.
Evet son durumda bmw i8 zaten %45 ötv'liymiş...%90 lık dilimde olsaymış düşüreceklermiş... yani ne indirim ne bindirim söz konusu değilmiş! Eee hem 1.8 motor altında olan hem 100 kw altı olan hemde %90 ötv si olan araç hangi araç ki düşürmüşler :) Bi mantık hatası var. Ee biraz saçma bi indirim olmuş o zaman :) Bu indirim kime yaramış açıkcası biz çözemezsek kimse çözemez. Bi el edin...
(bkz: olmayanı oldurmak gelmeyeni getirtmek)
Bu indirim direkt olarak yerli uretim olan toyota c-hr icin yapilmistir ve mantikli olmustur chrnln sebep oldugu bu indirim sayesinde turkiyede daha cok hybrid arac gorecegiz bence ve umarim yakin bir zamanda 1.4 tsi motorla donatilmis hybrid araclar olan golf gte ve passat gte yide turkiye yollarinda goruruz ve acikcasi 1.6 tdi ile ayni paraya satilirsa hic dusunmeden gte alirim
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri