Son zamanlarda oldukça sık rastladığımız mevzu. Artan pazar paylarından yararlanmak isteyen her marka, satış rakamlarını artıran SUV araçları üretmek için sıraya girmiş gibi üretmekteler. İşin garibi artık premium markalar da bunu yapmaya başladı.

Lamborghini dahi nasibini alarak üretmeye koyuldu, Ferrari inatla üretmeyeceklerini söyleyerek direniyor. Olayın pazar payını, satış rakamını geçersek böyle supersport markaların yapmasını pek doğru bulmuyorum. Tamam değer yargıları oldukça çabuk değişebilen şeylerdir. Lamborghini traktör üreten bir firmaydı diye de düşünülebilir. Fakat böyle karakterli supersportlar üretirken suv bir araç üretmeleri saçma geliyor. Bence markanın ruhunu kaybetme yolunda atacağı adımların başında geliyor. Tabii ki bunlar şahsi görüşlerim olmakla birlikte satışlarından da büyük kâr edecekleri aşikar.

Porsche 4 kapılı bir otomobil ürettiğinde de aynı şeyi düşünmüştüm fakat bu Panamera'nın başarısına bir etken değildi. Sadık porsche müşterileri de ilk etapta çok karşı geldi ama sonra çok tutuldu.

Yine de Ferrari'nin bu olay karşısındaki tutumunu desteklemekteyim.
tümünü gör