Son zamanlarda oldukça sık rastladığımız mevzu. Artan pazar paylarından yararlanmak isteyen her marka, satış rakamlarını artıran SUV araçları üretmek için sıraya girmiş gibi üretmekteler. İşin garibi artık premium markalar da bunu yapmaya başladı.

Lamborghini dahi nasibini alarak üretmeye koyuldu, Ferrari inatla üretmeyeceklerini söyleyerek direniyor. Olayın pazar payını, satış rakamını geçersek böyle supersport markaların yapmasını pek doğru bulmuyorum. Tamam değer yargıları oldukça çabuk değişebilen şeylerdir. Lamborghini traktör üreten bir firmaydı diye de düşünülebilir. Fakat böyle karakterli supersportlar üretirken suv bir araç üretmeleri saçma geliyor. Bence markanın ruhunu kaybetme yolunda atacağı adımların başında geliyor. Tabii ki bunlar şahsi görüşlerim olmakla birlikte satışlarından da büyük kâr edecekleri aşikar.

Porsche 4 kapılı bir otomobil ürettiğinde de aynı şeyi düşünmüştüm fakat bu Panamera'nın başarısına bir etken değildi. Sadık porsche müşterileri de ilk etapta çok karşı geldi ama sonra çok tutuldu.

Yine de Ferrari'nin bu olay karşısındaki tutumunu desteklemekteyim.
Özellikle kadın müşterilere hitap etmek adına yapılan hamledir. Lambo, ferrari, porsche gibi firmalar ise pazar payını büyütmek için imajlarından vazgeçen markalar haline geldiler. otomobil dünyası daralmaya devam ettikçe daha böyle çok saçma hamleler görürüz.
işinize bakın işinize diyesim geldiği durumdur. Sen exotic car işine baksana ağacım. ne işin var suvla muvla! Hayır olmuyorda uzaylı gibi birşey yapıyorsunuz. 3 5 topçu bi kaç zengin arap gösteriş yapacak diye estetiğimizi bozuyorsunuz.
Bence çok dogru olan bir şey
Otomobil firmaların gelecekte de ayakta durmaları için doğru, marka ruhunu kaybetmesi açısından yanlış hamledir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte heyecanını ve ruhunu kaybeden çoğu otomobili bile, belki de 10 yıl sonra arar olacağız.
İlk başlarda kullanışlılık, geniş yaşam alanı gibi parolalar ile yola çıkılarak üretilen bu araçlar, firmaların kâr güdülerine kurban gitmiş, dış güzellik uğruna ergonomiden eser kalmayacak hale gelmişlerdir. Özellikle günümüzde çok satılan Qashqai, Mokka,Kuga,Tiguan tarzı modeller aynı fiyat skalasında satılan bir çok sedan/hatchback tipi araçtan daha kullanışsız.
Ferrari'nin tutumunu açalım;

FCA CEO'su Sergio Marchionne, böyle bir şeyin gerçekleşmesi için önce kendisini vurmaları gerektiğini belirtmişti.

Valla talebin olduğu yerde arz mantıklıdır, markalar da bunu yapıyor.
Ayılıp bayıldığımız Porsche GtX'lerin,Lamborghini Aventador svZ gibi araçların maliyetini çıkarmaları lazım
Eee,ne yapacaklar? Mecbur SUV üretmeleri lazım
Suvler her zaman satar çünkü.
(bkz: porsche 911 gt3)
(bkz: lamborghini aventador svj)

Benim görüşüme göre SUV her zaman satmaz, her dönem belli modalar oluşur zamanla gelir geçer. Ferrari dışında diğer markaların suv üretmesi mantıklı ancak bu suv olayının uzun dönemde Ferrari'ye zarar vereğine kesin gözüyle bakıyorum.
Sen de mi ferrari. Yöneticilerin yaptıkları açıklama yabancı kaynaklarda mevcut. Söyledikleri şu 'tıpkı bir ferrari gibi olucak'. Çevir kazı yanmasın. Bir tifosi ağlıyor gözü yaşlı. Rahmetli enzo değilmiydi yol otomobillerini yarış takımını finanse etmek için üreten. Yetmedi mi şahlanan atın arpası suyu.
bunlar da ilginizi çekebilir