1903'te 11 yatırımcıyla birlikte 28.000 USD sermayeyle Ford Motor Company'i kuran amca.
Adam 28.000 usd ile koca ford'u kursun, biz o para gidip bir araba bile alamayalım. İronik.
Koç Üniversitesindeki en pahalı yurt binasına Henry Ford ismi verilmiştir.
bugün dolu bir ford focus 28.000 dolar civarında etmekte.
(bkz: nereden nereye)
Meymenetsiz abilerimizden biri.
Ac Cobra ile her şey güzeldi de o 1.4 tdci yok mu, her şeyi mahvetti.
1863 ile 1947 yılları arasında yaşamış michigan doğumlu amerikan girişimci ve ford markasının kurucusu. üretim bandı ve seri üretimin miğferidir, bayrak taşıyanıdır. doğrudan otomobili veya üretim bandını keşfetmemiş olsa da bunları doğru bir şekilde bir araya getirerek orta düzey amerikan ailelerinin alabileceği araçlar imâl etmiştir. arabaları lüks bir meraktan pratik bir taşıma aracına evirmiştir.

ford model t ile birlikte taşımacılık olayında çığır açmıştır ve büyük bir rönesans yaşatmıştır. ford motor company'nin sahibi olarak kısa sürede dünyanın en zengin ve en tanınan ismi olmayı başarmıştır. fordism akımı ile sanayi & üretim sektöründe büyük değişiklikler yaratmıştır.

ford ailesi esasında michigan'da çiftçilik yapmaktadır. babası o küçükken bir cep saati hediye eder. 15 yaşına geldiğinde artık saati en küçük parçalarına kadar ayırıp toplayabilecek bir pozisyondadır. etraftaki ailelerin bozulan saatlerini onararak saat tamirçisi olarak adını duyurmaya başlamıştır. babası çiftliği ona bırakmayı planlarken; henry evi terkederek detroit'e gider ve makinist olarak işe başlar. birkaç sene oradan oraya savrulduktan sonra tekrar evine geri döner. burada westinghouse isimli buhar makineleri üreten bir fabrikada işe başlar. aynı zamanda eğitimine de devam etmektedir.

1891 yılında thomas edison'un sahibi olduğu bir şirkette mühendis olarak işe başlar. burada hem iyi para kazanırken; hem de benzinli motorlar üzerine çalışma yapmaya fırsat bulmaktadır. 1896 yılında ford quadricycle isimli ilk aracını yaparak mâli destek bulmak için thomas edison'un kapısını çalar. edison sunumu beğenerek destek vereceğini söylemesine rağmen henry'i tatmin etmez. daha sonra işinden istifa ederek detroitli murphy isimli bir işadamının desteğiyle 1899 yılında detroit automobile company'i kurar. bu safhada otomobiller hayal ettiği kalitede ve ucuzlukta olmuyordu. çalışmalar sonuç vermedi ve şirket kapandı.

childe wills'in yardımlarıyla henry, 26hp'lik bir yarış arabası dizayn etti. oldukça başarılı geçen test sürüşleri sonrası detroit automobile company'nin hissedarları ve murphy, 1901 yılında 'henry ford company' isimli şirketi kurdular. murphy işgüzarlık yaparak henry leland isimli bir mühendisi danışman olarak şirkete alınca ford şirketten ayrıldı. ford'un gidişiyle beraber, şirketin adı da cadillac automobile company'e çevrildi.

boşta kalan ford, bu arada eski yarışçılardan tom cooper ile omuz omuza vererek ford 999'u imâl etti. kazanılan yarışlarla dikkat çeken 999, eski bir tanıdık olan detroitli tüccar alexander malcomson'ın ford ile yollarının kesişmesini sağladı. böylece ford & malcomson şirketini kurdular. önce dodge kardeşlerden yaklaşık 160 bin dolar değerinde parça satın alındı. satışların düşmesi ile büyük bir kriz patlak verdi. dodge kardeşler paralarını istiyordu ancak ortada bir para yoktu. hemen malcomson devreye girerek dodge biraderlere yeni şirket kurma teklifiyle geldi. böylece 1903 yılınada ford, malcomson, dodge kardeşler ve malcomson'ın bazı akrabaları, arkadaşları ve avukatlarının bir araya gelmesiyle 28 bin dolarlık sermaye ile ford motor company kurulmuş oldu.

1908 yılında ford model t'nin hayata geçirilmesi ile yeni bir dönem başlamış oldu. sürekli katlanan ve rekor düzeyinde gelen satışlar, henry ford'u ülkenin en meşhur insanı hâline getirdi.hatta kısa süreli siyasete atılıp demokrat adayı olarak başkanlığa aday oldu. seçimleri kaybederek tekrar işine odaklanan ford, oğlu edsel'den yönetimi geri aldı ancak diğer hissedarların varlığı onu rahatsız ediyordu. oğluyla beraber bir başka şirket kurup, en iyi çalışanları oraya almaya başladı. ford motor company bir anda güç kaybetmeye başladı ve hissedarlarına paylarını satmak için bir nevi şantaj yapmış oldu. fazla bir süre kaybetmeden tüm hisseleri satın alan ford, şirketin tek sahibi konumuna geldi.

ikinci dünya savaşı esnasında barış yanlısı yürüttüğü politikalarla tanınırdı. savaşın herkes için büyük bir zaman kaybı olduğunu savunurdu. şirketi oğluna emanet ederek çoğunlukla bu ideasının peşinden koştu. 1943 yılında oğlunun kanserden dolayı vefat etmesiyle tekrar şirketin başına geçmek zorunda kaldı. sağlık sorunları nedeniyle 1945 yılında yönetimi torununa bırakarak istirahate çekildi. yaklaşık 2 sene sonra da hayata gözlerini kapadı.
28 bin USD'ye Ford Motor Company'yi kurmuş amcamız. Fakat sözlük ahalisi bir şeyi gözden kaçırarak, 28 bin dolara şuan ancak Ford Focus alındığını söylemiş.

Enflasyon Amerika'da da var. 1903 yılının enflasyon değerlerini bulamadım ama 1913 yılındaki 28 bin USD bugünün 683 bin USD'sine denk gelmekte. Bugün için 683 bin USD bir araba fabrikası kurmak için hala daha küçük bir rakam belki ama o zamanlar çokta fazla rakip şirket olmayışı, pazardaki müşteri sayısının az olmasi ve bu sebeple işçi maliyeti, fabrika hacmi vs. gereksinimlerin başlangıçta çokta fazla olmadığını bu sebeple 680 bin USD'nin baslangic için yeterli bir para olduğunu düşünüyorum şahsen.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri