Chrysler tarafından geliştirilen silindir kapağı tasarımıdır. Yanma odasının küresel tasarımı (hemisphere) sayesinde daha büyük subapların kullanımına imkan verir.Maksimum hacim ve minimum yüzey alanı ile daha verimli bir yanma oluşmasını sağlar. İlk olarak 1950'lerde geliştirilmiştir lakin üretim maliyetlerinden dolayı performans araçlarıyla sınırlı tutulmuştur.
adını hemispheric'in kısaltması olan hemi'den alır. amerikan arabalarının asıl gücü bu tasarımdan gelir.
Her duyduğumda tüylerimi diken diken eden, 331, 392, 426 gibi motorlar sayesinde ünlenmiş olan motordur.
Borla atak eksoz sistemiyle birlikte goz dolduran aglatan arabanizdan sogutan sesi vardir. Bir gun cok param olursa 6.1 SRT Hemi V8 alip sadece sesini dinlemeyi dusunuyorum gorgusuzlukse gorgusuzluk.
331, 392 ve 426 gibi değerlerin aslında hacimleri ifade ettiği motor.

(bkz: cubic inch)
50'li yılların ortasında üretilmeye başlanmıştır. İlk olarak 1951 yılında Chrysler Imperial modeliyle üretilmiş, daha sonra diğer modellerde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu ilk jenerasyon Hemi'dir. Muscle Car'larda kullanılan ikinci jenerasyonsa 1964'te otomobillere uygulanmaya başlamıştır ve aslen NASCAR motorudur.

Son derece güçlü, dayanıklı ve modifiyeye elverişli olan bu motor zamanında en ikonik Muscle Car'larda yer almıştır.
ufak oynamalar ile hayvani güçler elde edilen motor. kalkış esnasında arabanın burnu havaya kalkıyorsa muhtemelen hemi taşıyordur.
küresel tasarımı daha büyük subap kullanımını mümkün kılar.. daha iyi ısı verimi daha yüksek güç elde ettirir.. dolayısıyla motor bloğundaki su kanalları vb. daha geniştir..
dezavantajı ise maliyetli tasarımdır.. ayrıca 4 subap yerleşimi imkansızdır.. dolayısıyla günümüzde, yollarda gördüğümüz sokak araçlarında kullanımı gereksiz demek yanlış olur ama gerek duyulmaz..
v8 motorlarda kullanılmıştır.. motor v şeklinde olduğu gibi yarım daire şeklindeki silindir kafasında subaplar de v şeklinde konumlandırılmıştır..
bu v8 motorların enteresan gördüğüm bir avantajı ise güç gerektirmeyen durumlarda 8 silindirden 4'ünü iptal edebilme olanağıdır. yakıt tasarufu içindir.. güç ihtiyacı olduğunda o 4 silindir otomatik olarak tekrar devreye girer ve normal bir v8 olarak devam eder..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri