her bir silindirden çıkan egzos gazı headers sonundaki bir noktada birleşir. teknik sebep sonucu eşit uzunlukta olanları tercih edilse de, örneğin subaru'da farklı uzunlukta headers, boxerın kendine has sesini korumak için kullanılabilir.
short tube, mid tube ve long tube headers gibi, birleşim noktasına kadar olan boru uzunluğuna bağlı tipleri mevcuttur. optimum uzunluk için basit yada karmaşık hesaplar kullanılsa da çok kabaca long tube yüksek devirde, short tube düşük devirde en beygirlisidir.
(bkz: tork beygir gücü ilişkisi)

shortlar ses verir, yere sürtmez. long ses ve beygir verir, yere sürter.

headers genelde paslanmaz çelik olur, seramik kaplı paslanmazları daha makbüldür. v motorlarda haliyle çift olarak kullanılır. v motor çok iyidir hoştur ama şimdilik benane, bu entrynin konusu değildir.

manifoldtan headersa geçildiğinde egzos sesi muazzam değişir. tadından yenmez. öyleki sesten alınan zevk, alt tarafı boruya ödenen 600-700 doları ilk 3 saniyede hazmettirir. atmosferik araçlarda long tube'lar manifolda göre %3 ila 6 haram beygir getirebilir, bu beygirler de bir süre sonra long tube yere sürttükçe ezilen egzos borularında zamanla kaybolur gider.

turboaraçlarda yer darlığından dolayı custom headers yaptırılabilir. özellikle turbo headerslarında işi bilmeyen usta, "oradan büküp buradan geçireyim; şuraya değmesin, buradan kaynatayım, hadi ismet bitir de eve gideyim hanım sarma yapmış, zaten herif çok pazarlık yaptı" derken, görsel ve teknik olarak rezalet sonuçlar yapabilir. bu sebeple düzgün hazırı varsa, hazırı alınır.
tümünü gör
ilgili galeri