Motosiklet konusunda sözlüğün 'bilgi deposu' olan kişilik.
Kendisini sever, sayarız. Sözlüğe her girdiğimde entry'lerini açıp 'acaba bir şey yazdı mı?' derim.
İnanılmaz bilgili bir arkadaşımız, aynı zamanda motosiklet dünyasının kralı olan iki tekerdir.
1999 yılında ilk çıktığında ortalığı kasıp kavuran suzukinin bir motorudur. uzun adı GSX 1300 R Hayabusa dır. hayabusa ismi verilmesi aslında çok manidardır. hayabusa japonca şahin demektir ve bildiğimiz üzere doğadaki en hızlı canlıdır. ilk versiyonu 175 beygir olmakla birlikte gps'te 305 km/s hız yaparak seri üretimdeki en hızlı motosiklet ünvanını sahiplenmiştir. hondanın CBR 1100 xx blackbird'üne rakip olarak üretilmiştir. ondan öncesi de kawasaki zzr 1100 dür. yalnız zzr 1100'ün ciddi fren sorunları, blackbird'in de yetmeyen gücü vardı. hem hızlı hem dengeli hem de super sport sınıfına göre müthiş konforlu olmasından dolayı çok sevilmiştir. bu pastadan pay almak isteyen kawasaki ilk başta 180 beygirlik zx-12 r ile kozunu oynamıştır ve 308 km/s hızı yakalayıp zirveye oturmuştur. buna mukabil ciddi denge sorunları olduğundan bir türlü sevilememiştir kendisi. ardından zzr 1400 ile yine atak yapmaya çalışan kawasaki iddialı olsa da hayabusa'nın tahtını zorlayamamıştır. 2008 yılında kasa ve motor bloğunda ciddi değişiklikler yapılmıştır. hacim 1299'dan 1340'a güç 200 beygire yükselmiştir. daha da güzelleşen kasası orijinal versiyondan aldığı mirası bırakmadan modern bir tasarıma da kavuşmayı başarmıştır. bu sebeple ki 17 senedir denemekten sıkılan motosiklet üreticileri şimdilik meydanı suzukiye bırakmış vaziyette ve çok iddialı bir rakip çıkana kadar bu serüven devam edecektir.
genel olarak baktığınız zaman aslında şase geometrisi, sürüş dinamiği bir super sporttan ziyade sport touring gibidir, virajlarda çok iddiası yoktur ama şekil şemal vs super sport sınıfından farklı bir çizgide ilerlediği için model olarak marka değerinin üzerine çıkmıştır.

ayrıca güzel ifadeleri için arkadaşlarıma teşekkür ederim.
(bkz: Hayal buysa hayabusa)
Hayranı olduğum iki tekerdir . Hem touring duruşu, hem Sport duruşu ile balina gibi durur. acemilerin oturup egzoz sesi için gazlaması genelde hüsran ile sonuçlanır. 1. Vitesi dahi çok ciddi süratle saniyeler içinde çıkar ve genelde patlama ile sonuçlanır. Zamanında hayabusa forumunda sırf keyiften uzun süre takılmıştım. Moderatör hanımefendi nin acı bir kaza sonrası hayatını da kaybetmesi ile üzüntü içinde tadım kaçmıştı.
Bahsedilen yazar ise iki teker hakkında dolu dolu bilgileri ile okurken keyif vermektedir. Sanırım kendisi aynı nick ile farklı platformlarda da yazıyor. News olabilir
Motosikletler hakkında daha çok yazmasını istediğim yazar.
bir döneme damgasını vurmuş ghost rider isimli avrupalı motosiklet sevdalısı abimizin kullandığı canavar.
engin icten yanmali motor bilgisiyle bizleri mest eden yazardir. motorsiklet konusunda ise bir o kadar atarli yazarlarimizdandir. (bkz: arabalisozluk.com/motosiklet-suruculerine-bakis-acisi/29102">arabalisozluk.com/motosiklet-suruculerine-bakis-acisi/29102)
bunlar da ilginizi çekebilir