Otomobillerimizin ortalama yakıt tüketimi ve hızlanma verilerini en çok etkileyen faktörlerden bir tanesidir. aerodinamik bir konudur, belli bir hızdan sonra etkisi karesi olacak şekilde fazlalaşır. Genellikle 90 km/s'den sonra etkisi hissedilmeye başlar.

Avantajınıza çalıştığı anlar için: (bkz: downforce)
Genellikle cahillerin pek hesaba katmadıkları sürtünme olayı. Yok neden top speed düşük, yok neden çok yakıyor sorularının genellikle cevabı budur.
cd katsayısı olarak da bilinen hede. uzun bir süre nissan gtr'ın en iyi performansa sahip bir otomobil olmasının en büyük sebeplerinden birisidir. Küt ve sert hatlara sahip olmasına rağmen cd katsayısı o kadar düşüktür ki, bundan dolayı aerodinamik yapısı en iyi otomobiller arasında baş sıralarda gösterilebilmektedir.


--- spoiler ---
örneğin bir kamyonun cd katsayısı 0.90'dır. Önü yassı ve aerodinamik değildir. arka tarafı ise yine geniş ve kare olduğundan hava akımına karşı direnci artıran hava türbülansları yaratır.

sıradan bir otomobilde ise aerodinamik yapıya rağmen cd katsayısı 0.35 civarındadır. bu kadar küt yapıya sahip gtr'ın ise cd katsayısı 0.26. Aerodinamik nasıl olunur ders verecek niteliktedir.
--- spoiler ---
bir aracın super sport sayılması için 0,30 altında olması gerekmektedir. mercedes e serisinin 0,27 olduğunu hatırlatmakta fayda var. boşuna mercedes değil yani.

sürtünme direnci hızın karesi ile doğru orantılıdır. düz hesap iki kat hıza çıkmak istiyorsanız gücü 4 katına çıkarmanız gerekmektedir. 90 la giden arabanın çok az yakıyorken 180 ile gittiğinde benzin deposunda girdap oluşması bu sebepledir.
(bkz: mercedes cla'nın aerodinamik şampiyon olması)

İlk defa cla'nın test sürüşünü yapan bir blogger'ın fotoğraflarında 243km maksimum hız gördüğümde çok etkilenmiştim (bkz: agamemnon). Çünkü 1.6 motor ve 156 beygirlik bir aracın 210-220 km hızı aşması bana pek normal gelmiyordu. Meğerse olay 0.23'lük cd katsayısının marifetiymiş.
fiat tempra da döneminin en iyilerindendir. 0.28 lik sürtünme katsayısı vardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri