1903 yılında milwaukee'de william harley ve arthur davidson tarafından kurulan, yarattığı konseptle 20. yüzyıla damgasını vuran dünyanın en büyük motosiklet üreticisi.

motosikletin tarihçesine baktığımızda ilk olarak 1885 yılında gottlieb daimler ve wilhelm maybach tarafından reitwagen isimli motorlu bir bisiklet üretildi.

bundan ilham alan amerikalı girişimciler yoğun ve kapsamlı bir çalışma ile bu mekanizmayı daha ileriye götürmeye çalıştılar. otomobillerin gelişimine paralel şekilde ilerleyen bu araştırmalar meyvesi sonunda harley ve davidson adlı iki genç tarafından alındı.

iki kafadar tutkuyla başladıkları çalışmalarını 1903 yılında ilk motorlarını üreterek taçlandırdı ve akabinde harley davidson adını verdikleri küçük bir motor atölyesi kurdular.

ilk prototip beklentilerini pek karşılayamasa da arzularını törpülemedi. daha iyisini yapabilmek üzere gece gündüz çalışmalarını sürdürdüler.

ve sonunda serial number 1 kod adlı motoru satış için üreterek 1904 yılında chicago'da ilk satış mağazalarını açtılar.

ertesi sene katıldıkları bağımsızlık günü kapsamındaki yarışta birinci gelerek ilk defa isimlerini duyurdular ve böylece markanın yükselme devri başlamış oldu. ilk iş olarak daha büyük bir binaya geçerek küçük atölyelerinden kurtuldular. ki bu bina halen merkez bina olarak faaliyet göstermekte.

polis teşkilatına sattıkları motorların yanı sıra abd, birinci dünya savaşına dahil olunca inanılmaz rakamlarda siparişler verildi. böylece harley-davidson markası namını tüm dünyaya yaymış oldu. katlanarak artan satışları sayesinde 1929 yılında amerika'yı kasıp kavuran ekonomik krizden sağ salim çıkmayı başardı.

ikinci dünya savaşında ise tam 90 bin motosiklet siparişi ile dev otomobil üreticilerinin cirolarına kafa tutmaya başladı. o dönem bmw ürettikleri boxer motorlu motosikletlerle piyasaya büyük bir değişiklik getirdi ancak harley davidson için korkulan olmadı ve ısınma sorunu yaşayan motorlarını geliştirerek sorunu ortadan kaldırdı.

savaş sonrası ise uzakdoğudan sert bir darbe aldılar. japon endüstrisi herkesin kesesine hitap heden uygun fiyatlı motorlar üretmeye başladı. giderek büyüyen bir finansal krizin içine sürüklenen firma, maliyetleri kısmak adına işçi sayısını azalttı. paralelinde üretim kalitesi de düşünce iyice işin içinden çıkılmaz bir hale geldiler.

taa ki 1983 yılında ithal motorlara gelen yüksek gümrük vergisi gelene kadar. bu sayede tekrar ayağa kalkmasını bildiler. zira köklü marka gerek polis teşkilatı gerekse orduya sağladığı motorlar ile halkın büyük sempatisini kazanmıştı.

birçok hollywood filminde başrol karakterin kullandığı motor olan harley davidson'un genellikle sahipleri arasında özel bir bağı vardır. 1908 yılından bu yana harley sahipleri bir araya geldikleri toplantılar düzenler. özellikle 95. yıl şerefine düzenlenen etkinlikte 50 bin kişi kayıt yaptırmasına karşın tam 120 binden fazla kişi organizasyona katıldı.

sıradan birbirine benzeyen aynı fabrika ürünü gibi duran motorlar bir yana, harley davidson bir yana...
tümünü gör
ilgili galeri